Vápník je pro naše tělo důležitý prvek, který se vyskytuje prakticky ve všech tkáních a v našem organizmu řadu funkcí. V krvi je jeho koncentrace udržována ve značně úzkém rozmezí 2,25-2,75 mmol/l.

 

Význam vápníku

  • Vápník je důležitá anorganická součást kostní hmoty. 99% vápníku je v našem organizmu uloženo právě v kostech (a v zubech).

  • Vápník je nezbytný pro správnou činnost kosterní, hladké i srdeční svaloviny. Jejich kontrakce vyžaduje přítomnost iontů vápníku.

  • Vápník se podílí na srážení krve.

  • Vápník se podílí na přenosu informací na synapsích (tj. mezibuněčné komunikaci) i na buněčné signalizaci (tj. na přenosu signálů uvnitř buněk).

 

Regulace metabolismu vápníku

Regulace metabolismu vápníku se podílí na úrovni jeho uvolňování z kostní hmoty, na úrovni jeho vstřebávání z tenkého střeva a na úrovni jeho vylučování ledvinami. Tyto procesy jsou řízeny dvěma hormony a vitaminem D.

  • Parathormon (PTH) je tvořený buňkami příštítných tělísek. Parathormon zvyšuje koncentraci vápníku v krvi, stimuluje odvápňování kostí (zvýšení aktivity osteoklastů), zvyšuje resorpci vápníku v ledvinách a stimuluje tvorbu aktivního vitaminu D.

  • Kalcitonin je tvořen parafolikulárními buňkami štítné žlázy. Snižuje hladinu vápníku v krvi, zvyšuje utilizaci vápníku v kostech a snižuje jeho resorpci v ledvinách.

  • Vitamin D je vitamin rozpustný v tucích s poměrně složitým metabolismem. Jeho aktivní forma (kalcitriol) zejména zvyšuje absorpci vápníku v tenkém střevě. Tvorba kalcitriolu je stimulována parathormonem, ale existuje zde zpětná vazba – aktivní kalcitriol inhibuje další tvorbu PTH!

 

Schéma - hormony regulující hladinu vápníku a funkce vitaminu D. Zdůrazňuji, že vznik aktivního vitaminu D (který působí zejména na zvýšení absorpce vápníku ve střevech) je stimulován PTH, ale rostoucí koncentrace vitaminu D začne díky zpětné vazbě inhibovat uvolňování PTH.

 

Pozn.: Koncentrace vápníku v krvi je úzce spjata s koncentrací fosfátů. Zvýšení koncentrace vápníku v krvi vede k poklesu hladiny fosfátů a naopak.

 

Proč je to důležité?

  • Při změnách koncentrace vápníku v krvi (hypokalcemie, hyperkalcemie) vzniká řada příznaků, smrtelné mohou být důsledky při narušení funkce srdečního svalu. Více informací najdete v příslušných textech.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů