Tento text je určitým rozšířením článku o krvi ve stolici, který doporučuji přečíst také. Meléna znamená nález dehtově černé páchnoucí stolice, která je důsledkem přítomnosti většího množství natrávené krve. Jde o velice závažný příznak, který si v žádném případě nezasluhuje podcenění.
Příčiny: Příčinou melény je krvácení do horní části trávicího traktu, tj. úseku od dutiny ústní, přes jícen, žaludek až po horní část tenkého střeva. Nateče-li krev do některé z těchto oblastí, stihne se při svém průchodu trávicím traktem natrávit, tím získá černou barvu a charakteristický zápach. Dostane-li se krev do trávicího traktu až níže (tj. ve spodnější části tenkého střeva, v tlustém střevě a v konečníku), tak se nenatráví a ve stolici nalezneme jasně červenou krev. Meléna je závažná z toho důvodu, že krvácení do horní části trávicího traktu bývá obvykle masivnějšího charakteru než do dolního a člověk z něj může snadněji vykrvácet. Vlastní příčiny krvácení do horních částí trávicího traktu (a tedy i melény) bývají nejčastěji tyto:
1. Krvácení do dutiny ústní – Silnější krvácení do dutiny ústní se může projevit tmavě zabarvenou stolicí, pokud je krev spolykána. Osobně jsem se s tím setkal u pacienta, který několik dnů krvácel po zubařském zákroku.
2. Jícnové varixy – Jícnové varixy jsou rozšířené cévy ve stěně jícnu, které se vyklenují do dutiny jícnu. Jsou obvykle důsledkem jaterní cirhózy. V takovém případě totiž krev jen obtížně protéká játry a obtéká je spojovacími žilami – bohužel se část těchto žil vyskytuje právě ve stěně jícnu. Jícnové varixy jsou smrtelně nebezpečné, protože krvácení z nich bývá masivní a člověka bez lékařské pomoci může spolehlivě usmrtit. Kromě melény se při masivním krvácení z jícnových varixů setkáváme i se zvracením krve.
3. Žaludeční vředy – Žaludeční vředy se mohou mimo jiné projevit krvácením a v takovém případě najdeme černou krev ve stolici.
4. Refluxní choroba – Refluxní choroba jícnu se lidově s určitou nepřesností označuje jako pálení žáhy. Jde o stav, kdy se kyselý žaludeční obsah vrací do jícnu a poškozuje jeho stěnu. Obvykle to dotyčný necítí nebo to pociťuje jako ono již zmíněné pálení žáhy. Pokud je sliznice jícnu poškozená více, může začít krvácet. Meléna a zvracení krve pak mohou být doprovázejícími příznaky tohoto stavu.
5. Nádory horních částí trávicího traktu – Nádory v dutině ústní, nosohltanu, rakovina jícnu i rakovina žaludku se mohou projevit krvácením, pokud při svém růstu naruší některou z větších cév. Patřily by sem i nádory tenkého střeva, ty se však vyskytují velice vzácně. Tenké střevo ovšem může být postiženo metastázami jiných nádorů.
6. Předávkování se léky „ředícími krev“ – Mezi léky, které umí ředit krev, patří Aspirin a jemu podobné protizánětlivé léky, dále pak Heparin, Warfarin a nízkomolekulární hepariny. Zejména předávkování Warfarinem je častou příčinou krvácení u starších lidí.
7. Melounový žaludek - Jedná se o vzácnější stav spojený s rozšířením slizničních cév v dolní části žaludku. Odborně tomuto stavu říkáme gastrická antrální venektázie. Většina případů melounového žaludku se nijak neprojevují, ale v některých případech krvácení z rozšířených cév může způsobit vznik melény.
8. Cévní malformace - Jde o více typů cévních útvarů, které mohou být vrozené, nebo vznikají během života. Tyto cévní malformace (např. angiodysplázie) obsahují rozšířené krevní cévy, které se mohou stát zdrojem krvácení. Ačkoliv jde většinou o drobné krvácení neviditelné lidským okem, tak nelze vyloučit ani větší krevní ztrátu s nálezem krve ve stolici. Jsou-li krvácející malformace přítomny v horní části trávicí trubice, bude krev natrávená do podoby melény.
9. Krvácení ze žlučových cest - Krvácení ze žlučových cest je poměrně vzácnou příčinou výskytu melény. Více si o této problematice můžete přečíst v příslušném textu.
Projevy: Klasická meléna má vzhled černé dehtovitá stolice, která nepříjemně páchne. Zápach je kromě barvy taktéž důležitým rozpoznávacím znakem. Při užívání preparátů železa při chudokrevnosti z nedostatku železa bývá stolice také černá, ale zápach chybí. V tomto případě se nicméně o melénu nejedná!
Diagnostika: V případě nálezu melény je nutné vyšetření per rectum – nález černé krve na rukavici je velmi varovné. Dále je nutné rychlé vyšetření trávicího traktu gastroskopií. Tato dostupná metoda v ideálním případě umožní prohlédnout trávicí trakt od jícnu až po horní část tenkého střeva a v případě nutnosti může lékař pomocí endoskopického přístroje krvácející ložisko ošetřit. Součástí vyšetření je i odběr krve a její laboratorní vyšetření. Zejména nás zajímá množství červených krvinek a hemoglobinu. V případě zjištění velké krevní ztráty je nutné ji opatrně nahradit infuzemi, či transfuzí. Je nicméně nutné být v doplňování opatrný – pokud ztracený objem doplníme příliš, tak se krvácení může paradoxně ještě zhoršit.
Léčba: Léčba se liší podle příčiny. V podstatě platí, že v méně vážných stavech lze pacienta monitorovat a čekat, až krvácení samo skončí. Můžeme podávat léky (obvykle nitrožilně), které napomáhají zastavit krvácení a případně nitrožilně opatrně doplnit ztracený objem krve. U žaludečních vředů a poškození jícnu při refluxu se s dobrým efektem podávají léky snižující produkci žaludeční kyseliny. Při větším krvácení, které akutně ohrožuje na životě, se gastroenterolog pokusí zastavit krvácení endoskopickým přístrojem. Někdy je nutné předat pacienta chirurgům, kteří krvácení zastaví operačně.
Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.medicinenet.com