Rakovina nosohltanu (odborně nasofaryngeální karcinom) je v ČR méně časté onemocnění, celosvětově je však významnější a rozšířenější, než by se mohlo zdát. Onemocnění nemá příliš dobrou prognózu a je vhodné o něm něco vědět.

 

Příčiny

Příčiny vzniku tumoru nejsou zcela jasné. Zřejmě se na něm podílí určité genetické předpoklady a infekce EBV virem. Typickým výskytem rakoviny nosohltanu je jihovýchodní Asie a Afrika. Ačkoliv je infekce EBV virem častá i v Evropě, v našich podmínkách tento virus spíše vyvolává infekční mononukleózu a nikoliv nádorové onemocnění. Jak je to s kouřením a alkoholizmem, není jasné. Kupodivu se zdá, že tyto faktory nejsou pro vznik tohoto typu nádoru významné.

 

 

Projevy

Příznaky závisí na místě vzniku nádoru, což může být sliznice dutiny nosní nebo hltanu. Větší tumor může způsobit ucpání nosní dírky nebo krvácení z nosu, nádory rostoucí v hltanu mohou jistě svým růstem vyvolat poruchy polykání a bolest při polykání. Pokročilým příznakem je nebolestivé zvětšení lymfatických uzlin v oblasti krku kvůli metastázám. Pokud hmota nádoru utlačí Eustachovu trubici (spojuje střední ucho s dutinou nosní), může postiženému zaléhat ucho a hromadící se sekret může vyvolávat opakované záněty středního ucha.

 

 

Diagnostika

Pro diagnózu je určující vyšetření lékařem ORL (ušní-nosní-krční), který si pomocí speciálních nástrojů může prohlédnout nosohltan a tumor najít. Z tumoru je nutné odebrat malý vzorek tkáně a histologicky jej vyšetřit. Celkový rozsah nádoru a přítomnost metastáz lze zhodnotit pomocí zobrazovacích metod, ideálně CT vyšetření.

 

 

Léčba

Léčba pokročilých stádií je svízelná a ne vždy je možné nemocného úspěšně vyléčit. Tento typ nádoru relativně dobře odpovídá na záření, a proto se ozařování považuje za základní metodu léčby. V případě výskytu metastáz se ozáření kombinuje s chemoterapií. Narozdíl od většiny ostatních tumorů nemá chirurgie v terapii rakoviny nosohltanu tak velký efekt a má spíše pomocný význam. Prognóza nemocného výrazně záleží na tom, jak časně byl nádor nalezen.


Zdroje
https://www.cancer.gov
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů