Rakovina nosohltanu (odborně nasofaryngeální karcinom) je v ČR méně časté onemocnění, celosvětově je však významnější a rozšířenější, než by se mohlo zdát. Onemocnění nemá příliš dobrou prognózu a je vhodné o něm něco vědět. Dodávám, že obecnější text věnovaný rakovině hltanu najdete zde.

 

Příčiny: Příčiny vzniku tumoru nejsou zcela jasné. Zřejmě se na něm podílí určité genetické předpoklady a infekce EBV virem, který patří do skupiny herpesvirů. Typickým výskytem rakoviny nosohltanu je jihovýchodní Asie a Afrika. Ačkoliv je infekce EBV virem častá i v Evropě, v našich podmínkách tento virus spíše vyvolává infekční mononukleózu a nikoliv nádorové onemocnění. Jak je to s kouřením a alkoholizmem, není jasné. Kupodivu se zdá, že tyto faktory nejsou pro vznik tohoto typu nádoru významné (na rozdíl od ostatních nádorů hltanu).

 

Projevy: Příznaky závisí na místě vzniku nádoru, což může být sliznice zadní části dutiny nosní nebo hltanu. Větší tumor může způsobit ucpání nosní dutiny nebo krvácení z nosu, nádory rostoucí v hltanu mohou jistě svým růstem vyvolat poruchy polykání a bolest při polykání. Pokročilým příznakem je nebolestivé zvětšení lymfatických uzlin v oblasti krku kvůli metastázám. Pokud hmota nádoru utlačí Eustachovu trubici (spojuje střední ucho s dutinou nosní), může postiženému zaléhat ucho a hromadící se sekret může vyvolávat opakované záněty středního ucha.

 

Diagnostika: Pro diagnózu je určující vyšetření lékařem ORL (ušní-nosní-krční), který si pomocí speciálních nástrojů může prohlédnout nosohltan a tumor najít. Z tumoru je nutné odebrat malý vzorek tkáně a histologicky jej vyšetřit. Celkový rozsah nádoru a přítomnost metastáz lze zhodnotit pomocí zobrazovacích metod, ideálně CT vyšetření.

 

Léčba: Léčba pokročilých stádií je svízelná a ne vždy je možné nemocného úspěšně vyléčit. Tento typ nádoru relativně dobře odpovídá na záření, a proto se ozařování považuje za základní metodu léčby. V případě výskytu metastáz se ozáření kombinuje s chemoterapií. Na rozdíl od většiny ostatních tumorů nemá chirurgie v terapii rakoviny nosohltanu tak velký efekt a má spíše pomocný význam. Prognóza nemocného výrazně záleží na tom, jak časně byl nádor nalezen.

 

Zdroje
https://www.cancer.gov
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů