Injexate patří mezi efektivní imunosupresiva (léky tlumící imunitní systém) a jeho účinnou látkou je sloučenina metotrexát.

 

Princip: Metotrexát funguje blokuje tvorbu nukleotidů, což jsou složky buněčné DNA. Tímto způsobem je narušeno množení buněk, což velmi významně narušuje vznik a zrání bílých krvinek, které tvoří páteř imunitního systému. Kromě toho dokáže metotrexát tlumit množení nádorových buněk.

 

Využití: Injexate se využívá v léčbě některých autoimunitních nemocí, kdy využíváme jeho imunosupresivní účinek. Příkladem takové autoimunitní nemoci je revmatoidní artritida, některé formy lupénky a velmi vzácně i některé podoby Crohnovy nemoci.

 

Podávání: Injexate se vyrábí v podobě roztoku, který je určen k injekční aplikaci (podkožně, nitrosvalově i nitrožilně). Dávka je značně individuální, většinou se podává dávka 15-25 miligramů týdně. Vzhledem k tomu, že metotrexát narušuje metabolizmus kyseliny listové, podává se pacientům 1x týdně i kyselina listová v tabletách. Dodávám ještě poměrně logickou věc, že lék smí být užíván pouze na doporučení lékaře a pouze v předepsané dávce.

 

Nevýhody: Injexate může poškodit játra, což se projevuje zvýšením jaterních testů. Kromě toho se velmi často objevují bolestivé vřídky v ústech, které pacienty výrazně obtěžují. Lék je teratogenní a nesmí se podávat těhotným ženám. Z dalších závažných vedlejších účinků byly pozorovány trávicí obtíže, bolesti hlavy, bolesti svalů, nedostatek bílých krvinek a časté infekce, poškození plic (vznik plicní fibrózy), poškození ledvin a vznik alergických reakcí. Celkově musí být dávky léku výrazně redukovány u lidí s nemocnými játry a ledvinami.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů