Boxarid je lék patřící mezi imunosupresiva. Jeho účinnou látkou je sloučenina teriflunomid.

 

Princip: Sloučenina teriflunomid blokuje určitými mechanizmy tvorbu DNA a RNA a tím narušuje zrání a dělení buněk imunitního systému. Dalším efektem je blokování některých tyrosinkináz, což jsou enzymy přenášející informace v buňkách. Výsledným efektem je tlumení imunity.

 

Využití: Boxarid se využívá u některých forem roztroušené sklerózy, což je relativně časté autoimunitní neurologické onemocnění postihující mozek a míchu.

 

Podávání: Boxarid se vyrábí v podobě tablet o síle 14 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka je 1 tableta denně. Lék nesmí být užíván bez doporučení lékaře.

 

Nevýhody: Boxarid poměrně často způsobuje trávicí obtíže jako jsou nechutenství, nevolnost, bolesti břicha a zvracení. Řada uživatelů si stěžuje na bolesti hlavy, zvýšení krevního tlaku, častější vznik infekcí (kvůli útlumu imunity lékem) a alergické reakce (obvykle svědivá kožní vyrážka). Lék mívá poměrně často i nežádoucí efekt na krvetvorbu a může vyvolat nedostatek krevních destiček, bílých a červených krvinek. Dále nelze vyloučit poškození jater se zvýšením jaterních testů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů