Bolestivá ejakulace není naštěstí častá. Jinak je však pro muže velmi nepříjemným problémem. K bližšímu pochopení si musíme jen krátce povědět o mechanizmu ejakulace. Ejakulace znamená kontrakci pánevních svalů a vypuzení spermatu z nadvarlat přes chámovody do prostaty, kde se pohlavní cesty napojují na močovou trubici a dále močovou trubicí do penisu až k vyústění na konci žaludu.

 

Příčiny:

1. Infekce dolních cest močových – Zánět močové trubice může způsobit bolest při průchodu tekutiny, to způsobí bolest a pálení při močení, ale také při ejakulaci. Dále může být přítomna zvýšená teplota, při vyšetření moči v ní můžeme najít krev, bakterie a bílé krvinky.

 

2. Zánět prostaty – Jedná se o velmi bolestivý stav vyvolaný buď klasickou infekcí, nebo některými pohlavně přenosnými nemocemi (kapavka, chlamydie). U akutních zánětů se mohou objevit vysoké horečky a je-li vůbec muž schopen ejakulace, pak je tato velice bolestivá.

 

3. Rakovina prostaty – Nádorová tkáň může prorůstat směrem do močové trubice, která prostatou prochází. Zúžení močové trubice a přítomnost nádorových hmot mohou působit obtíže jak při močení, tak při průchodu ejakulátu. Dalšími příznaky může být nález krve v moči a časté noční močení.

 

4. Zánět nadvarlete – Příčiny jsou podobné jako u zánětu prostaty. Opět se jedná o bolestivý stav, tentokráte spojený s otokem a zarudnutím šourku, který bývá bolestivý.

 

5. Zánět varlete - Může vzniknout prvotně (například u příušnic), nebo se na tkáň varlete dostane infekce z nadvarlete (viz výše). Příznaky jsou podobné zánětu nadvarlete.

 

5. Antidepresiva – Neschopnost ejakulace a někdy i bolestivá ejakulace byly popisována u některých antidepresiv. Právě sexuální dysfunkce u mužů jsou relativně častou příčinou vysazení těchto léků, nebo jejich změnou za jinou lékovou skupinu.

 

6. Psychické problémyPotíže při erekci a ejakulaci bývají většinou primárně psychické, u bolesti však musíme být opatrní a vyloučit výše zmíněné příčiny. 

 

Diagnostika: Vyšetření je primárně v rukou urologa. Kromě fyzikálního vyšetření a anamnézy se vyšetřuje moč, prostatu lze vyšetřit nepřímo při vyšetření per rectum, nebo pomocí zobrazovacích metod jako je ultrazvuk břicha. Další vyšetření se budou cílit podle zjištěných nálezů. Není-li zjištěna žádná jasná příčina, je ke zvážení vyšetření sexuologem.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů