Bolestivá ejakulace není naštěstí častá. Jinak je však pro muže velmi nepříjemným problémem. K bližšímu pochopení si musíme jen krátce povědět o mechanizmu ejakulace. Ejakulace znamená kontrakci pánevních svalů a vypuzení spermatu z nadvarlat přes chámovody do prostaty, kde se pohlavní cesty napojují na močovou trubici a dále močovou trubicí do penisu až k vyústění na konci žaludu.

 

Příčiny:

1. Infekce dolních cest močovýchZánět močové trubice může způsobit bolest při průchodu tekutiny, to způsobí bolest a pálení při močení, ale také při ejakulaci. Dále může být přítomna zvýšená teplota, při vyšetření moči v ní můžeme najít krev, bakterie a bílé krvinky.

 

2. Zánět prostaty – Jedná se o velmi bolestivý stav vyvolaný buď klasickou infekcí, nebo některými pohlavně přenosnými nemocemi (kapavka, chlamydie). U akutních zánětů se mohou objevit vysoké horečky a je-li vůbec muž schopen ejakulace, pak je tato velice bolestivá.

 

3. Rakovina prostaty – Nádorová tkáň může prorůstat směrem do močové trubice, která prostatou prochází. Zúžení močové trubice a přítomnost nádorových hmot mohou působit obtíže jak při močení, tak při průchodu ejakulátu. Dalšími příznaky může být nález krve v moči a časté noční močení.

 

4. Zánět nadvarlete – Příčiny jsou podobné jako u zánětu prostaty. Opět se jedná o bolestivý stav, tentokráte spojený s otokem a zarudnutím šourku, který bývá bolestivý.

 

5. Zánět varlete - Může vzniknout prvotně (například u příušnic), nebo se na tkáň varlete dostane infekce z nadvarlete (viz výše). Příznaky jsou podobné zánětu nadvarlete.

 

5. Antidepresiva – Neschopnost ejakulace a někdy i bolestivá ejakulace byly popisována u některých antidepresiv. Právě sexuální dysfunkce u mužů jsou relativně častou příčinou vysazení těchto léků, nebo jejich změnou za jinou lékovou skupinu.

 

6. Psychické problémyPotíže při erekci a ejakulaci bývají většinou primárně psychické, u bolesti však musíme být opatrní a vyloučit výše zmíněné příčiny. 

 

Diagnostika: Vyšetření je primárně v rukou urologa. Kromě fyzikálního vyšetření a anamnézy se vyšetřuje moč, prostatu lze vyšetřit nepřímo při vyšetření per rectum, odběrem PSA, nebo pomocí zobrazovacích metod, jako je ultrazvuk břicha. Další vyšetření se budou cílit podle zjištěných nálezů. Není-li zjištěna žádná jasná příčina, je ke zvážení vyšetření sexuologem.

 

Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů