V tomto článku budu psát o ztrátě na váze jako projevu onemocnění. Nechtěný váhový úbytek je velmi závažný příznak, měl by vést k návštěvě lékaře a pacient s tímto problémem by měl být důkladně vyšetřen. Za klinicky významný se váhový úbytek považuje:

1. Pokud došlo ke ztrátě alespoň 10% z původní váhy za méně než 6 měsíců – Tedy například pokud osmdesátikilový člověk zhubne za 4 měsíce o 8 kg, je to závažné.

2. Pokud nedošlo u daného člověka ke změně životního stylu (změna jídelníčku, více pohybu), který by uspokojivě vysvětloval váhový úbytek (výjimkou je mentální anorexie). Pokud např. výrazně obézní člověk začal usilovně cvičit a zdravě jíst a za půl roku zhubl 12 kg, tak je to spíše pozitivní fakt.

 

Příčiny:

1. Mentální anorexie – Zde se jedná o hubnutí způsobené nemocí, přestože je váhový úbytek chtěný. Tato onemocnění se týkají mladých lidí, obzvláště dívek, a mají původ psychický. Zjednodušeně řečeno jde o nenormálně zvýšenou snahu zhubnout a tomu odpovídá i záměrně snížený příjem potravy a nadměrné cvičení. Co by většině naší populace prospělo je u těchto dívek dovedeno do extrémů a na jejich organismus to má devastující účinek. Více si přečtěte v příslušném textu.

 

2. Rakovina – U starších lidí, kteří začali výrazněji hubnout, se vždy musí myslet na zhoubná onemocnění. Většinou se bohužel jedná o jejich pokročilé projevy, kdy se nádor v těle již poměrně značně rozšířil pomocí metastáz. Hubnutí u nádorových onemocnění může být způsobeno kombinací tří faktorů:

  • Nádorová masa spotřebovává přijímané živiny pro sebe a pro nemocného tolik živin nezbude.
  • Přítomnost nádorového onemocnění aktivuje náš imunitní systém, který začne produkovat velké množství obranných látek typu cytokinů, interleukinů a dalších, v podstatě se jedná o jakýsi celotělový neinfekční zánět. Tyto látky mají celkový vliv na psychiku a metabolismus nemocného. Dochází k rychlejšímu odbourávání tukových i svalových zásob a na druhou stranu ke ztrátě chuti k jídlu, typické je náhlé odmítání masa. Výsledkem je relativně rychlý váhový úbytek.

 

3. Zvýšená funkce štítné žlázy – Zvýšená tvorba hormonů štítné žlázy způsobí stav známý jako tyreotoxikóza s rychlejším odbouráváním energetických zásob. Člověk začne hubnout, ačkoliv má zvýšenou chuť k jídlu. Více o této hormonální poruše si přečtěte v daném článku.  

 

4. Cukrovka (obvykle cukrovka 1. a 2. typu) – Neléčená cukrovka se projevuje hubnutím, žízní a nadměrným močením. Objevit se může prakticky v jakémkoliv věku. Další informace jsou v příslušných textech.

 

5. Addisonova choroba – Jedná se o vzácné hormonální onemocnění, které se projevuje sníženou (až nulovou) produkcí hormonu aldosteronunadledvinách. Projevuje se žízní, ztrátou hmotnosti, bolestmi břicha a zvracením. Trpěl jí například americký prezident Kennedy a více podrobností najdete v článku o této nemoci.

 

6. Selhávání životně důležitých orgánůSelhávání srdce, jater a ledvin vedou k celkovému zhoršení stavu nemocného, který se mj. projeví ztrátou tělesné hmotnosti. Zvýrazněné je to u těžkých alkoholiků, kdy se selhávání jater poškozených cirhózou spojuje s nedostatečným příjmem živin na úkor alkoholu.

 

7. Poruchy vstřebávání živin - Prakticky všechny stavy, které vedou k narušení vstřebávání živin v trávicím traktu následně vedou k úbytku na váze. Obvykle jde o onemocnění žaludku, tenkého střeva, žlučníku a slinivky břišní. Najdete je v příslušném textu.

 

Diagnostika: Nejjednodušší je laboratorní vyšetření krve, které může ukázat poruchy v krevním obrazu, známky zánětu (zvýšený počet bílých krvinek, vysoké CRP), vysokou hladinu krevního cukru a výkyvy v koncentracích hlavních iontů. Z krve také můžeme zjistit hodnoty iontů štítné žlázy. Nezastupitelnými vyšetřeními jsou vyšetření stolice, ultrazvuk břicha, gastroskopie a kolonoskopie, které mohou najít nádorová onemocnění v trávicím traktu a v břiše. V případě podezření na mentální anorexii je vhodné psychiatrické vyšetření.

 

Zdroje
https://www.medicinenet.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů