Votubia je lék, který se neužívá v běžné medicíně. Patří totiž mezi silná imunosupresiva, což jsou léky tlumící imunitní systém. Účinnou látkou je  sloučenina everolimus.

 

Princip: Everolimus účinkuje na molekulární úrovni a tlumí buněčné dělení. Výsledkem je snížená aktivita imunitního systému a účinek proti některým nádorovým chorobám. Některé léky obsahující everolimus se využívají jako imunosupresiva, jiné v terapii rakoviny.

 

Využití: Votubia se využívá v terapii některých forem rakoviny prsu, u neuroendokrinních nádorů trávicího traktu a slinivky břišní a u některých typů pokročilé rakoviny ledviny.

 

Podávání: Votubia se vyrábí v podobě tablet o síle 2-10 miligramů. U dospělého člověka se obvyklá denní dávka pohybuje okolo 10 miligramů, v řadě případů musí být nicméně redukována. Lék smějí předepisovat pouze lékaři dobře obeznámení s problematikou terapie nádorových chorob. Užívat lék bez vědomí lékaře, či v jiných než jím předepsaných dávkách je extrémně nebezpečné.

 

Nevýhody: Votubia může mít celou řadu nežádoucích účinků, jejichž riziko roste při překročení bezpečné koncentrace preparátu v krvi. Výrazným problémem je zvýšené riziko infekcí vlivem oslabené imunity. Lék může poškodit kostní dřeň a způsobit poruchy tvorby červených (vznik anémie) a bílých krvinek a krevních destiček. Další možné nežádoucí projevy zahrnují trávicí obtíže, psychické poruchy (hlavně nespavost), pískání v uších, zvýšení jaterních testů, vznik vysokého tlaku, vyrážky, svědění kůže a mnohé další. V kombinaci s dalšími imunosupresivy může lék snadno způsobit poškození tkáně ledvin s možností rozvoje akutního nebo chronického selhávání ledvin.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů