Sucho v ústech je poměrně nepříjemný příznak, který se vyskytuje u řady chorobných stavů. Latinsky se tento stav označuje jako xerostomie. Vzniká tehdy, pokud je nedostatečná produkce slin. Sliny se do dutiny ústní produkují ze třech párů velkých slinných žláz (příušní, podčelistní, podjazyková) a mnoha malých žlázek. Jejich nedostatek je spojen nejen s nepříjemným pocitem sucha, ale i se zápachem z úst, rychlejší tvorbou plaku, kazivostí zubů a zvýšeným výskytem vřídků v dutině ústní.

 

Příčiny:

1. Dehydratace – Nedostatečný přísun nebo zvýšený výdej tekutin vede k dehydrataci a je spojen s nižší produkcí slin. Zvýšený výdej tekutin nacházíme například při fyzické námaze, při pobytu v horkém prostředí, ale i při horečce, při neléčené cukrovce (obvykle cukrovka 1. i 2. typu) a u nemoci známé jako diabetes insipidus (žíznivka).

 

2. Psychické příčiny – Stres, úzkost a strach vedou k zapojení obranných systémů organizmu (sympatický nervový systém) a jedním z mnoha efektů je snížení tvorby slin.

 

3. Sjögrenův syndrom – U této autoimunitní choroby dochází k poškození slinných a slzných žláz naším vlastním imunitním systémem, což také označujeme jako tzv. sicca syndrom. Narušená funkce žláz vede ke snížení tvorby slin i slz, což vyvolá pocit sucha v ústech a vede ke snadnějšímu ohrožení oka infekcemi.

 

4. Kouření – Cigaretový kouř dráždí sliznice dýchacích cest a vysušuje je. Sucho v ústech u chronických kuřáků je zcela běžná věc.

 

5. Léky – Řada předepisovaných léků má jako vedlejší účinek vznik pocitu sucha v ústech. Patří sem léky ze skupiny antidepresiv, antipsychotika, některé léky proti akné, léky proti Parkinsonově chorobě, některé z léků proti alergii (antihistaminika) a mnohé další.

 

Diagnostika: Důležité je zjistit životní návyky, příjem tekutin, kouření, apod. Lze provést i základní krevní náběry, které nás mohou informovat o zavodnění pacienta i o hladině krevního cukru. Sjögrenův syndrom a choroby, jako je cukrovka, či diabetes insipidus, spadají do kompetence internistů.

 

Léčba: Léčba závisí na konkrétní příčině. Dostatečný pitný režim, zanechání kouření, případně cucání bonbonů však k úlevě vedou prakticky vždy, protože vedou ke zvýšení tvorby slin.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů