Silodyx je lék, který patří do skupiny léků na zvětšenou prostatu, přesněji řečeno se řadí mezi tzv. alfa-blokátory. Účinnou složkou preparátu je sloučenina silodosin.

 

Princip: Silodosin blokováním tzv. alfa-receptorů buněk hladké svaloviny snižuje napětí ve svalovině močové trubice. To usnadňuje průtok moči skrze prostatu.

 

Využití: Silodyx se podává při zvětšení prostaty ke zmírnění obtíží spojených s poruchou odtoku moči, jako je časté noční močení, přerušovaný proud moče a pocit nedokonalého vyprázdnění.

 

Podávání: Záleží na doporučení předepisujícího lékaře, což je většinou urolog. Silodyx se vyrábí v podobě tobolek o síle 4 a 8 miligramů a běžná dávka pro dospělého muže je 1 tobolka o síle 8 miligramů denně. Dávka se redukuje u lidí s nemocnými ledvinami.

 

Nevýhody: Silodyx je vcelku bezpečný lék, zřejmě nejčastějším vedlejším účinkem jsou problémy s ejakulací včetně zpětné ejakulace. Kromě toho byly popisovány i bolesti hlavy, bušení srdce, poruchy erekce a snížení krevního tlaku. Pozorovány byl i kožní alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů