Ječné zrno (odborně latinky hordeolum) je poměrně častým problémem, který řeší oční lékaři. Není nebezpečné, ale obvykle způsobuje nemocnému řadu obtíží.

 

Příčiny: Podstatou problému je ucpání mazové žlázky nebo potních žlázek v oblasti očního víčka. Dojde ke vzniku zánětu, následně pak může dojít k infekci ložiska bakteriemi. Riziko se zvyšuje při častém mnutí očí a při nedodržování hygieny (nemytí rukou, sdílení ručníků apod.). Větší riziko vzniku infekce mají i pacienti s oslabenou imunitou (např. nemocní s cukrovkou).

 

Projevy: Ječné zrno vypadá jako zarudlý hrbolek (bulka), který se nachází na zevní straně víčka, někdy ovšem vzniká na jeho vnitřní straně a je viditelné až při přetočení víčka. Ječné zrno obsahuje zánětlivou tekutinu a někdy hnis. Víčko postižené ječným zrnem může být oteklé a zarudlé, příslušné oko může bolet. Mrkání bývá nepříjemné, oko slzí a svědí. Větší ječná zrna, která tlačí na tkáně oka mohou dokonce lehce narušit vidění.

 

Diagnostika: Ječné zrno je viditelné pouhým pohledem, diagnózu může učinit prakticky jakýkoliv lékař, osobou nejpovolanější je samozřejmě oční lékař (oftalmolog).

 

Léčba: Ječné zrno většinou samo praskne, jeho obsah vyteče a pak se tkáň zhojí. Pokud k tomu nedojde a ječné zrno nemocného obtěžuje, je ideálním řešením návštěva očního lékaře, který zrno opatrně nařízne sterilním nástrojem a umožní tak odtok hnisu. K rychlejšímu vyhojení infekčních komplikací se používají různé antibiotické masti.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů