Otok očního víčka je většinou způsoben různými očními chorobami, ale někdy může jít i o projev zdánlivě nesouvisejícího onemocnění, například nemocí ledvin nebo štítné žlázy.

 

Příčiny

1. Nedostatek spánku - Nevyspání způsobuje vznik kruhů pod očima a otok víček. Obtíže bývají horší při podráždění očí dlouhodobým sledování monitoru počítače nebo televize.

 

2. Oční infekce - Postižení oka infekcí se většinou projeví zarudnutím oka, jeho bolestivostí a otokem víčka. Infekce mají vyšší výskyt u lidí nosících kontaktní čočky.

 

3. Zánět spojivek - Zánět spojivek může být infekční i neinfekční (o příčinách si přečtěte v příslušném textu). Postižené oko je zarudlé, bolestivé a oteklé.

 

4. Ječné zrno - Tento stav vzniká při ucpání mazové nebo potní žlázy v oblasti víčka. Hromadící se obsah žlázy se infikuje a vzniká zarudlý hrbol. Postižené víčko otéká a bolí. Léčba ječného zrna spočívá v opatrném naříznutí sterilním nástrojem a ve vypuštění jeho obsahu.

 

5. Pásový opar - Pásový opar v blízkosti oka způsobí klasický výsev kožních puchýřků, prudkou bolest oka, otok víčka a případně poškození zraku. Oční formy pásového oparu je nutné považovat za potenciálně nebezpečné a při podezření na tento stav navštívit lékaře (očního lékaře, nebo infekcionistu).

 

6. Alergická reakce - Alergie se poměrně často projevují svěděním a otokem očních víček. Běžné je to nejen u pylových a prašných alergií, kdy se alergen dostane přímo do oka, ale oční obtíže mohou doprovázet i potravinové alergie.

 

7. Nemoci ledvin - Oboustranný nebolestivý a téměř nenápadný otok víček může být jedním z prvních příznaků nemocí ledvin, obzvláště pokud způsobují nadměrné ztráty bílkovin do moči a tzv. nefrotický syndrom. Nedostatek bílkovin v krvi zvyšuje tendenci k otokům a víčka jsou na otoky velmi citlivá.

 

8. Graves-Basedowova choroba - Toto autoimunitní onemocnění štítné žlázy (jeden ze zánětů štítné žlázy) způsobuje zvýšenou aktivitu štítné žlázy s nadprodukcí jejích hormonů a vznikem řady příznaků. Kromě toho autoprotilátky nenapadají jen štítnou žlázu, ale i vazivo v blízkosti očí, čímž způsobí prosáknutí a otoky víček a vypoulení očí.

 

Diagnostika

Trvající otok očního víčka nereagující na léky proti alergii, obzvláště je-li doprovázen dalšími příznaky, jako je zarudnutí a bolest oka, je dobrým důvodem k navštívení očního lékaře. Oční lékař je většinou schopen určit diagnózu a stanovit správnou léčbu.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.allaboutvision.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů