Trachom je celosvětově významným důvodem poruch zraku, v ČR se naštěstí prakticky nevyskytuje.

 

Příčiny

Vyvolávající příčinou je bakterie ze skupiny chlamydií známá jako Chlamydia trachomatis. Chlamydie se může přenést při kašlání nebo kýchání, další možností jsou sdílené předměty denní potřeby (zejména kapesníky a ručníky). Celkově riziko nákazou roste s poklesem úrovně hygienických standardů, nejvíce ohroženi jsou obyvatelé Afriky a Střední a Jižní Ameriky.

 

 

Projevy

Bakterie napadá oči a způsobuje zánět spojivek s bolestí oka a jeho zarudnutím. Opakované záněty pak poškozují oční tkáň a vedou k jizvení očního víčka, které se protáčí spolu s řasami a řasy víčka začnou mechanicky dráždit a poškozovat rohovku. Zánět rohovky vede k dlouhodobě se zhoršující poruše zraku, která může vést k úplnému oslepnutí postiženého oka. V kterékoliv fázi může být podrážděné oko postiženo dalšími bakteriálními infekcemi, což se projevuje akutním zhoršením obtíží a hnisáním. 

 

 

Diagnostika

Trachom se v ČR nevyskytuje. V zemích, kde je výskyt trachomu častý jej lze relativně snadno diagnostikovat na základě chronického očního zánětu, ideálním diagnostikem je oční lékař.

 

 

Léčba

Onemocnění se dá léčit pomocí antibiotikchlamydie jsou zvláště citlivé na tetracykliny a makrolidy. Ideálním způsobem podání antibiotik je forma očních mastí. U chronických forem spojených s jizvením a poškozováním rohovky je někdy možné provést operační zákrok, při kterém je provedena plastika očního víčka a je upravena poloha očních řas tak, aby nedocházelo k dalšímu poškozování víčka.


Zdroje
https://www.who.int
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů