Trachom je onemocnění oka, které je celosvětově významným důvodem poruch zraku. V ČR se naštěstí prakticky nevyskytuje.

 

Příčiny: Vyvolávající příčinou je bakterie ze skupiny chlamydií známá jako Chlamydia trachomatis. Chlamydie se může přenést při kašlání nebo kýchání, další možností jsou sdílené předměty denní potřeby (zejména kapesníky a ručníky). Celkově riziko nákazou roste s poklesem úrovně hygienických standardů, nejvíce ohroženi jsou obyvatelé Afriky a Střední a Jižní Ameriky.

 

Projevy: Bakterie napadá oči a způsobuje zánět spojivek s bolestí oka a jeho zarudnutím. Opakované záněty pak poškozují oční tkáň a vedou k jizvení očního víčka, které se protáčí spolu s řasami a řasy víčka začnou mechanicky dráždit a poškozovat rohovku. Zánět rohovky vede k dlouhodobě se zhoršující poruše zraku, která může vést k úplnému oslepnutí postiženého oka. V kterékoliv fázi může být podrážděné oko postiženo dalšími bakteriálními infekcemi, což se projevuje akutním zhoršením obtíží a hnisáním

 

Diagnostika: Trachom se v ČR nevyskytuje. V zemích, kde je výskyt trachomu častý jej lze relativně snadno diagnostikovat na základě chronického očního zánětu, ideálním diagnostikem je oční lékař.

 

Léčba: Onemocnění se dá léčit pomocí antibiotikchlamydie jsou zvláště citlivé na tetracykliny a makrolidy. Ideálním způsobem podání antibiotik je forma očních mastí. U chronických forem spojených s jizvením a poškozováním rohovky je někdy možné provést operační zákrok, při kterém je provedena plastika očního víčka a je upravena poloha očních řas tak, aby nedocházelo k dalšímu poškozování víčka.


Zdroje
https://www.who.int
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů