Nervus trigeminus je V. hlavový nerv. Jde o mohutný smíšený nerv, u kterého převládají senzitivní nervová vlákna. Nerv vychází z mozku v oblasti mozkového kmene a větví se na tři hlavní větve:

V místě spojení těchto tří větví se nachází poměrně mohutné ganglion, které nazýváme ganglion trigeminale (= ganglion Gasseri = ganglion semilunare).

Nervus trigeminus vede do mozku senzitivní informace z obličejové části hlavy, ze sliznic úst a nosu, z předních 2/3 jazyka, z dásní obou čelistí a z tkání oka. Motoricky ovládá žvýkací svaly.

Cestou nervus trigeminus jsou vedena i parasympatická vlákna z některých velkých parasympatických ganglií hlavy (ganglion oticum, ganglion pterygopalatinum a ganglion submandibulare). Tato vlákna ovládají hladké svaly, slizniční žlázy, velké slinné žlázy a slznou žlázu.

 

Proč je to důležité?

  • Nervus trigeminus může být postižen extrémně bolestivým stavem známým jako neuralgie trigeminu. Jedná se o někdy až šokující bolest poloviny obličeje inervované stranově příslušným nervem.

  • Cílená aplikace lokálního anestetika do oblasti jednotlivých větví nervus trigeminus je běžně prováděná před bolestivými zubními zákroky.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů