Nustendi je moderní kombinovný preparát, který je určen k terapii vysokého cholesterolu. Jeho účinnými látkami jsou kyselina bempedoová a ezetimib.

 

Princip: Popsat přesný účinek kyseliny bempedoové je dosti složité i pro mne. Proto se spokojme s tvrzením, že kyselina bempedoová tlumí v játrech tvorbu cholesterolu a zejména pomáhá snižovat hladinu („špatného“) LDL cholesterolu. Ezetimib dokáže blokovat vstřebávání cholesterolu v tenkém střevu a tím jeho přestup z trávicího traktu do organizmu. Efekt obou účinných látek se tak posiluje.

 

Využití: Nustendi lze využít u těžších stavů spojených s vysokým cholesterolem včetně familiární hypercholesterolemie. Použít ho lze u lidí již léčených maximální dávkou statinu s ezetimibem, kdy však efekt obou sloučenin nedokáže hodnoty dostatečně zlepšit. Další možností je nasazení Nustendi u člověka s vysokým cholesterolem, který již dostává maximální dávku ezetimibu a statin z nějakého důvodu nemůže užívat.

 

Dávkování: Nustendi se vyrábí v podobě tablet o síle 180/10 mg (180 mg kyseliny bempedoové a 10 mg ezetimibu) a běžná dávka je 1 tableta denně. Lék samozřejmě nesmí být podáván bez indikace odborníka.

 

Nevýhody: Pokud je preparát Nustendi podáván spolu se statinem, zvyšuje se riziko vzniku statinové myopatie, proto by pacienti měli být upozorněni na nahlášení jakýchkoliv abnormálních bolestí svalů při užívání této kombinace. Dále se zjistilo, že kyselina bempedoová zvyšuje v těle hladinu kyseliny močové a může vyvolat záchvat dny. Z dalších nežádoucích účinků byly pozorovány trávicí potíže, plynatost, průjmy a zvýšení jaterních testů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů