Statiny jsou moderní léky, které se v interní medicíně zařadily mezi nejpoužívanější léčiva vůbec. Můžeme je zařadit mezi léky na vysoký cholesterol a není tedy divu, že je v našem státě užívá velké množství pacientů.

 

Princip: Účinné látky statinů dokáží v těle zablokovat tvorbu cholesterolu (přesněji řečeno zablokují enzym zvaný HMG-CoA reduktáza). Snížená tvorba cholesterolu pak vede k poklesu „špatného“ LDL cholesterolu, s tím dochází i ke snížení koncentrace ostatních tuků a zvýšení koncentrace „dobrého“ HDL cholesterolu.

 

Využití: Obecně řečeno se statiny používají při vysoké hladině cholesterolu. Ta je v našich zeměpisných šířkách nejčastěji spojená s nedostatkem pohybu a nezdravým stravováním, existují však i nejrůznější geneticky podmíněné choroby spjaté se zvýšeným cholesterolem. Nejznámější takovou nemocí je asi tzv. familiární hypercholesterolémie. Statiny vzhledem k jejich efektu na cholesterol jsou podávány i u nemocí, u kterých chceme zabránit procesu zužování cév aterosklerózou (ukládání cholesterolu do cév). Mezi takové nemoci patří ischemická choroba srdeční (angina pectoris, stavy po infarktech), ischemická choroba dolních končetin, prevence ischemické mozkové mrtvice – ve všech těchto případech lze statiny užívat.

 

Účinné látky: Existuje celá řada statinů, uvádím zde ty nejčastěji předepisované účinné látky:

Atorvastatin – např. léky Atoris, Atorvastatin, Larus, Sortis, Torvacard, Tulip a další

Rosuvastatin – např. léky Mertenil, Rosucard, Rosuvastatin, Sorvasta a další

Simvastatin – např. léky Gensi, Simvastatin, Vasilip, Zocor a další

Fluvastatin – např. léky Lescol a Fluvastatin

Lovastatin - např. lék Medostatin

 

Kombinace s ezetimibem: Statiny umí snížit tvorbu cholesterolu v těle, organizmus se tomu ovšem do jisté míry dokáže přizpůsobit a zvýší vstřebávání cholesterolu z potravy v tenkém střevě. Z toho důvodu je výhodná kombinace statinu se sloučeninou ezetimib (obsažená např. v léku Ezetrol), která tlumí vstřebávání cholesterolu v trávicím traktu. Takovým kombinovaným preparátem je např. lék Inegy.

 

Nevýhody: Statiny jsou poměrně dobře snášeny, relativně často způsobují jen nespecifické trávicí obtíže (nechutenství, pocity plnosti, plynatost a další), zvýšení jaterních testů a bolesti svalů. Poškození svalů statiny označujeme jako statinovou myopatii. Ta může mít někdy i podobu nebezpečné rabdomyolýzy, což znamená rozpad svalových vláken. Proto by každý člověk s bolestmi svalů vzniklými po nasazení statinu měl lék přestat užívat a ihned navštívit lékaře, který může z krevního odběru zjistit hladinu kreatinkinázy (látka uvolňující se z poškozených svalů).


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů