Mezimozek (diencefalon) je v podstatě spodní částí koncového mozku a lze ho považovat za jednu z jeho podkorových (subkortikálních) struktur. Pod mezimozkem začíná střední mozek (mesencefalon), který je součástí mozkového kmene.

 

Mezimozek má celkem 5 částí - epithalamus, thalamus, subthalamus, metathalamus a hypothalamus. S mezimozkem má velmi úzký anatomický a funkční vztah podvěsek mozkový (hypofýza). Uprostřed mezimozku je lokalizována dutina třetí mozkové komory

  • Epithalamus tvoří zadním strop třetí mozkové komory a skládá se z více částí, z nichž nejznámější je nepárový nadvěsek mozkový (epifýza – šišinka – corpus pineale). Šišinka tvoří melatonin, který ovlivňuje cyklus bdění a spánku (cirkadiánní rytmus) a jeho tvorba výrazně stoupá za tmy.

  • Thalamus je důležitá párová část mezimozku. Tvoří většinu postranní stěnu třetí mozkové komory a v jedné její části jsou oba thalamy spojeny interthalamickou adhezí. Thalamus je velice složitá struktura tvořená desítkami jader šedé mozkové hmoty, dochází v něm k přepojování velkého množství signálů mezi různými částmi CNS včetně motorických, senzitivních a smyslových.

  • Subthalamus se podílí na regulaci pohybů a má blízký vztah k bazálním gangliím.

  • Metathalamus se zapojuje do některých smyslových drah (zrak, sluch).

  • Hypothalamus je lokalizován pod thalamem a má nejužší vztah k hypofýze, se kterou je spojen. Vzhledem k významu hypothalamu je mu věnován vlastní text.

Schéma - mezimozek a hypofýza

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů