Žlutá a mastná objemná průjmová stolice, která navíc zapáchá, je obvykle příznakem špatného vstřebávání tuků (odborně steatorea). Obvykle se jedná o důsledek některé z poruch vstřebávání živin. Tuky jsou za normálních okolností tráveny v tenkém střevě za účasti žluči a trávicích enzymů slinivky břišní. Proto se u narušeného vstřebávání tuků se nejčastěji právě o onemocnění žlučníku, žlučových cest, slinivky břišní a-nebo tenkého střeva.

 

Příčiny:

1. Nemoci žlučníku a žlučových cest – Jakákoliv porucha tvorby žluče a jejího odtoku do střeva vede k poruše vstřebávání tuků. Žluč je totiž nezastupitelná v rozpouštění tukových kapek tak, aby k nim měly lepší přístup trávicí enzymy. Problémy vznikají například u lidí s odstraněným žlučníkem, kteří sní velké množství tučného jídla. Bez žlučníku totiž žluč do tenkého střeva odtéká postupně a nestačí nárazovému příjmu velkého množství tuků. Podobně se mastná žlutá stolice objeví u nemocných se žlučovými kameny, které ucpou žlučník a-nebo žlučové cesty. Na prvním místě jsou nicméně kolikovité bolesti a žloutenka. Podobný důsledek má rakovina žlučníku a rakovina žlučových cest, kdy hmota nádoru utlačí žlučovod a zamezí odtoku žluči. Kromě mastné stolice se objevuje nebolestivá žloutenka. Zmínit je však nutné i některé autoimunitní nemoci žlučových cest, jako jsou primární biliární cirhóza a primární sklerózující cholangitida.

 

2. Nemoci slinivky břišní – Klasickým onemocněním vyvolávajícím poruchu vstřebávání tuků je chronický zánět slinivky břišní, kdy postupem času dochází k vyhasínání tvorby trávicích enzymů. Slinivka je postižena i u cystické fibrózy, kdy příliš zahuštěný sekret slinivky špatně odtéká a poškozuje ji. Další nemocí je rakovina slinivky, kdy nádor utlačí žlučovod a tím zastaví odtok žluči.

 

3. Nemoci tenkého střeva – Porucha vstřebávání tuků se může objevit u kterékoliv nemoci postihující sliznici tenkého střeva, kde se tuky tráví. Může se jednat o dlouhodobě neléčenou celiakii a Crohnovu nemoc. K narušení vstřebávání tuků může dojít i po chirurgických zákrocích, které jsou spojeny s odstraněním části tenkého střeva (syndrom krátkého střeva). Jako velmi vzácnou příčinu mastných průjmů lze označit i Whippleovu nemoc.

 

4. Léky - Mastná stolice může být nežádoucím účinkem léků proti vstřebávání tuků. V ČR je registrován například lék Orlistat, který patří mezi léky na hubnutí.

 

Komplikace: Je nutno si uvědomit, že kromě vlastních páchnoucích průjmů a nedostatku tuků se může začít projevovat nedostatek vitaminů rozpustných v tucích, jako je vitamin A, vitamin D, vitamin E a vitamin K.

 

Diagnostika: Při vyšetřování mastné stolice je vhodné zjistit jakékoliv další přítomné příznaky (bolesti břicha, úbytek na váze, žloutenka apod.) a vyšetřit stolici. Z náběrů mají význam jaterní testy a hladina bilirubinu, které nás mohou informovat o poruchách odtoku žluči. Ultrazvuk břicha dobře zobrazuje žlučové cesty a s jistými omezeními i slinivku břišní a velmi orientačně i stěnu tenkého střeva. Z invazivnějších vyšetření žlučových cest a vývodu slinivky bych zmínil ERCP, které navíc umí odstranit kameny ve žlučových cestách. Při podezření na celiakii nabíráme speciální protilátky z krve a odebíráme vzorky sliznice z tenkého střeva při gastroskopii. Při podezření na Crohnovu nemoc obvykle doplňujeme kolonoskopii, která umožní vyšetřit celé tlusté střevo a koncový úsek tenkého střeva.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.myvmc.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů