Equoral je lék s účinnou látkou cyklosporin (ciclosporin). Jedná se o lék tlumící imunitní reakce (tzv. imunosupresivum), který cíleně využíváme v určitých situacích.

 

Princip: Cyklosporin funguje jako tzv. inhibitor (tlumič) kalcineurinu. Kalcineurin je velmi zjednodušeně řečeno sloučenina v našem organizmu, která aktivuje některé části imunitního systému. Díky cyklosporinu je kalcineurin tlumen a to vede k oslabení buněčné i nebuněčné imunity.

 

Využití: Equoral se využívá k tlumení imunitní odpovědi u některých pacientů po orgánových transplantacích, aby se předešlo poškození transplantovaného orgánu. Přípravek lze využít i po transplantacích kostní dřeně. Dalším možným využitím jsou některé formy autoimunitních nemocí (např. velmi těžké formy revmatoidní artritidy a psoriázy), to je však již velmi složitá problematika.

 

Dávkování: Dávkování je přísně individuální a závisí jak na důvodu nasazení léku, tak na zdravotnímu stavu pacienta. Equoral se vyrábí v podobě tablet o síle 25-100 miligramů a obvykle se podává dvakrát denně. Lék je možné podat i v podobě roztoku, který se pije (rozpustí se ve vodě). Přípravek v žádném případě nesmí být užíván jinak, než jak stanovil předepisující lékař.

 

Nežádoucí účinky: Equoral může mít celou řadu nežádoucích účinků, jejichž riziko roste při překročení bezpečné koncentrace preparátu v krvi. Zřejmě nejzávažnější je riziko poškození tkáně ledvin s možností rozvoje akutního nebo chronického selhávání ledvin. Podobně jako u jiných imunosupresiv, i zde je zvýšené riziko vzniku infekcí a nádorových onemocnění vlivem oslabené imunity. Lék může poškodit kostní dřeň a způsobit poruchy tvorby červených a bílých krvinek (vznik anémie) a krevních destiček. Další možné nežádoucí projevy zahrnují trávicí obtíže, psychické poruchy (hlavně nespavost), bolesti svalů, svalové křeče, pískání v uších, vznik vysokého tlaku, zvýšení rizika vzniku cukrovky 2. typu, vyrážky, svědění kůže a mnohé další.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů