Nález cyst na vaječníku je relativně běžný. Cysta je dutina vyplněná tekutinou a obecné problematice cyst je věnován zvláštní článek, která najdete zde. Cysty vaječníku mají to specifikum, že postihují tento důležitý ženský pohlavní orgán nepostradatelný pro reprodukci, což činí jejich diagnostiku a případnou léčbu o to složitější.

Dodejme úvodem, že vaječník je párový orgán, který se nachází v pánvi těsně pod dutinou břišní. Vaječník obsahuje miliony vajíček, z nichž se po dosažení reprodukčního věku jedno vajíčko měsíčně uvolní a může být oplozeno mužskou spermií.

 

Příčiny

Drtivá většina cyst vzniká u žen v reprodukčním věku v důsledku změn při menstruačním cyklu a souvisí se zráním a uvolňováním vajíček. Tyto cysty nebývají velké a mají tendenci se zmenšovat a mizet. Vyskytují se i dermoidní cysty, které bývají důsledkem abnormálního vývoje tkání a ty mohou obsahovat některé cizí tkáně, jako jsou chlupy, zuby, apod. Potíže mohou způsobovat cysty, které jsou důsledkem endometriózy. Ty se mohou plnit krví a způsobovat periodické bolesti v době menstruace. Vzácnější podobu vaječníkové cysty může mít i ovariální mimoděložní těhotenství, kdy se oplodněné vajíčko začne vyvíjet v oblasti vaječníku.

Cysty mohou být i nádorové. Naštěstí se většinou jedná o nezhoubné cystické adenomy (cystadenomy), ale objevit se mohou i cystické formy rakoviny vaječníků. Varovný je nepravidelný vzhled na ultrazvuku včetně nerovnoměrné výplně cyst (tekutina i pevná tkáň) a zvýšení tumor markeru CA 125 (viz diagnostika).

 

Projevy

Většina cyst vaječníku se nijak neprojevuje, jsou náhodným nálezem a při kontrole se již nenajdou – zmenší se a zmizí. Rostoucí cysty mohou způsobit pocity tlaku a bolesti pánve nebo bolesti břicha, případně doprovodnými projevy jako je nevolnost a zvracení. Skutečně velké cysty se mohou projevit i viditelným zvětšením břicha, to však není běžné. Objemné cysty mohou narušit funkci stabilizačního aparátu vaječníku a způsobit rotaci vaječníku okolo své osy, což může způsobit torzi vaječníku. Dalším rizikem je protržení (perforace) cysty, která bývá velmi bolestivá a může být doprovázena vnitřním krvácením s šokovým stavem.

 

Diagnostika

Nahmátnout při vyšetření břicha lze pouze abnormálně velké cysty. Většina běžných cyst na vaječníku je nalezena pomocí ultrazvuku (klasický břišní ultrazvuk, nebo tzv. transvaginální, kdy je sonda zavedena do pochvy), v případě nejasností lze provést CT vyšetření. Z krevních náběrů má smysl při pochybnostech o původu cysty provést těhotenský test (obvykle vyšetření sloučeniny hCG) a odběr tumor markeru známého jako CA 125 (jeho koncentrace se zvyšuje u rakoviny vaječníku). Pokud pochyby trvají, může být definitivní diagnostickou metodou operační laparoskopie.

 

Léčba

Běžné cysty, které nezpůsobují obtíže, se nemusí léčit. Je nicméně dobré o jejich existenci vědět a občas zkontrolovat, zda se nemění jejich velikost, či počet. Pokud jsou cysty velké, způsobují obtíže, nebo pokud je podezření na nádorové onemocnění, je ideálním řešením buď odstranění cysty, nebo odstranění celého vaječníku. Rozsah a typ zákroku samozřejmě závisí na okolnostech a konkrétním nálezu.


Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.womenshealth.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů