Arteria pulmonalis (plicní tepna) je párová tepna, která vzniká rozdělením plicního kmene (truncus pulmonalis – viz srdeční oddíly). Každá z obou arteriae pulmonales vede krev do příslušné plíce a v nich se tepna větví na stále menší cévy a na úrovni těch nejmenších pak probíhá výměna krevních plynů (kyslík, oxid uhličitý) mezi cévami a plicními sklípky. Vzhledem k tomu, že v plicním řečišti není třeba vyvíjet tak vysoké tlaky, mají tyto tepny poměrně slabou svalovou vrstvu. Běžný tlak v arteria pulmonalis se pohybuje pouze mezi 8-20 mm Hg.

 

Proč je to důležité?

  • Plicních tepen se může týkat celá řada onemocnění. Je vcelku logické, že vyřazení průtoku krve na této úrovni může způsobit vážné narušení průtoku krve plícemi a v řadě případů bývá fatální.

  • Arteria pulmonalis může být postižena plicní embolií. Je-li embolus dostatečně velký a vážně naruší průtok krve oběma arteriae pulmonales, může jít o život ohrožující stav.

  • Zvýšení tlaku v arteria pulmonalis označujeme jako plicní hypertenzi. Může být primární, nebo sekundární. U primární se zvyšuje bez jasného vyvolávajícího faktoru odpor malých plicních cév, u sekundární dochází k přetížení plicního řečiště vlivem jiného onemocnění srdce a-nebo plic (viz příslušný text).

  • Z vrozených vad bývá někdy přítomno zúžení (stenóza) plicní tepny, obvykle bývá součástí vrozených vad srdce (např. Fallotova tetralogie).

 

Schéma - objemný embolus v pravé i levé arteria pulmonalis

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů