Arteria carotis externa (vnější krkavice) je párová tepna, která na obou stranách krku spolu s vnitřní krkavicí (arteria carotis interna) vzniká ze společné krkavice (arteria carotis communis).

Skutečně velmi hrubé schéma odstupu základních větví pravé arteria carotis externa značených písmeny abecedy.

 

Z arteria carotis externa odstupuje řada tepen, které zásobují především tkáně krku a různé části části lebky.

 

Na konci svého průběhu se arteria carotis externa rozdělí na dvě tepny:

  • Arteria maxillaris (G) – U mediků je tahle hnusná tepna skutečně „populární“, protože má asi sedmnáct drobných větévek, z nichž každá zásobuje nějakou tkáň. Pro běžnou medicínu je to značně nepodstatné, pokud se lékař na tuto anatomickou oblast vyloženě nespecializuje. Zásobuje žvýkací svaly, tkáně v blízkosti dolní čelisti, část středního ucha, patro a okolí.

  • Arteria temporalis superficialis (H) – Tato tepna pokračuje dále ve směru původní arteria carotis externa před ušním boltcem stále vzhůru až do spánkové oblasti lebky, kterou vyživuje. Zdá se taková nenápadná a nevýznamná, ale ve skutečnosti má klinický význam. Její bolestivý zánět se totiž typicky objevuje u temporální arteritidy (či přesněji temporální arteriitidy), která se objevuje jako součást polymyalgia rheumatica a dalších revmatických nemocí.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů