Zúžení močové trubice je nepříjemný vrozený nebo získaný stav, který postihuje zejména muže. Kromě zhoršení kvality života může někdy svými komplikacemi způsobit i vážné ohrožení zdraví.

 

Močová trubice muže je delší než u ženy, prochází přes prostatu penisem a vyúsťuje na jeho konci. Zúžení se může vyskytovat ve kterékoliv části.

 

Příčiny: Močová trubice může být zúžená už od narození jako vrozená vývojová vada. Jinak se na jejím zúžení mohou podílet opakované infekce močové trubice (pozánětlivá zúžení), poranění či zvětšení prostaty (nezhoubné zvětšení prostaty nebo rakovina prostaty), které stlačí prostatickou část močové trubice. Poranění mohou souviset se zavedením močové cévky nebo i s některými řekněme méně obvyklými sexuálními praktikami souvisejícími se zasouváním různých předmětů do močové trubice. Vzniklá poranění mohou být následována zánětem a zužováním. Z infekcí močové trubice způsobující její zužování je nutno zmínit roli pohlavně přenosných chorob (např. kapavka).

 

 

Projevy: Příznaky zahrnují bolest při močení, přerušovaný odtok moči a pocit nedokonalého vymočení. Komplikací hromadění moči v močovém měchýři jsou opakované močové infekce s možnými záněty ledvin. Hromadění moči a opakované infekce mohou eventuálně vést i k postupnému selhání ledvin. V závažných případech může dojít i k úplné zástavě močení.

 

 

Diagnostika: Při výše uvedených obtížích je nutné urologické vyšetření. Prostatu lze nepřímo vyšetřit při vyšetření konečníku, velikost a tvar prostaty zhodnotíme relativně přesně ultrazvukem břicha. Lze provést i uretrografii, kdy se do močové trubice aplikuje kontrastní látka, která je pak vidět na rentgenu - zúžené místo je dobře viditelné. Invazivnější možností je provedení uretroskopie, kdy se do močové trubice zasune hadicovitý přístroj s kamerou, kterou si prohlédne vnitřek močové trubice na vlastní oči.

 

 

Léčba: Zúžení močové trubice se léčí pomocí různých urologických zákroků. Nejjednodušší je tzv. dilatace (roztahování) močové trubice pomocí speciálních nástrojů zvaných dilatátory. Jedná se o trubice různých průměrů zasouvající se do močové trubice. Postupně se používají stále širší a širší dilatátory, což vede k rozšíření zúženého úseku. Při vážnějším zúžení se musí provést operace, při které se zúžená část protne chirurgickým nástrojem, či se zcela odstraní a okolní konce se spojí. Přirozeně je nutné zdůraznit, že po dilatacích nebo operaci může dojít k zužování trubice znovu.

 

Zvětšená prostata se řeší pomocí léků nebo se její tkáň odstraňuje chirurgickým zákrokem (viz. příslušný článek). O léčbě rakoviny prostaty si můžete taktéž přečíst v příslušném článku.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.urologyhealth.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů