Hirsutismus (hirsutizmus) je nepříjemný příznak, který postihuje osoby ženského pohlaví. V drtivé většině souvisí hirsutismus s hormonální nerovnováhou. Hirsutismus znamená abnormální nadměrné ochlupení u ženy, kdy jí začnou růst chlupy na neobvyklých místech (tváře, trup, brada, oblast horního rtu apod.).

 

Příčiny: Za růst chlupů a vousů jsou zodpovědné mužské pohlavní hormony (androgeny). Malé množství je jich tvořené i v těle ženy, ale za normálních okolností toto malé množství obtíže nezpůsobuje. Problém nastane, když se androgenů začne tvořit nadměrné množství. Tento stav  mohou vyvolat některé nádory nadledvin, některé nádory vaječníků, kongenitální adrenální hyperplazie a syndrom polycystických vaječníků. Vyšší hladiny androgenů byly pozorovány u obézních žen, jejich tkáně vykazovaly zvýšenou odolnost vůči inzulinu (inzulinová rezistence). Další příčinou může být užívání anabolických steroidů (případ některých sportovkyň). Z přirozených příčin může být hirsutismus patrný u některých žen po menopauze, kdy se objeví hormonální nerovnováha ve prospěch mužských pohlavních hormonů.

 

Projevy: Kromě abnormálního ochlupení ve výše popsaných lokalizacích se u žen s hirsutismem zhoršuje kvalita pleti, pleť je mastnější a objevuje se akné (nebo se zhoršuje). Další doprovodné příznaky nadbytku androgenů se označují jako virilizace (zhrubnutí hlasu, nárůst svalové hmoty, padání vlasů apod.).

 

Diagnostika: Žena trpící klinickými příznaky hirsutismu by měla být vyšetřena endokrinologem, což je internista specializující se na nemoci hormonálního systému. Ten může stanovit hladiny androgenů a případně pacientku dále došetřit. Součástí vyšetření by měl být jistě ultrazvuk břicha se zaměřením na nadledviny a vaječníky.

 

Léčba: Léčba závisí na vyvolávající příčině. Jedná se o poměrně komplikovanou tematiku, proto se spokojme s tvrzením, že se mohou podávat léky tlumící tvorbu, nebo účinek androgenů, dále některé preparáty hormonální antikoncepce, sloučenina spironolakton a látky snižující rezistenci tkání vůči inzulinu (metformin).

 

Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů