Trinomia je zajímavý kombinovaný preparát, který obsahuje tři účinné sloučeniny - kyselinu acetylsalicylovou, atorvastatin a ramipril.

 

Princip: Kyselina acetylsalicylová tlumí funkci enzymu cyklooxygenáza (COX). V malých dávkách narušuje schopnost krevních destiček vytvářet krevní sraženinu a tím působí proti srážení krve. Ve vyšších dávkách může snižovat horečku a působit proti bolesti. Ramipril (patří mezi ACE-Inhibitory) zasahuje do metabolizmu a blokuje přeměnu angiotenzinu I na angiotenzin II, což má za důsledek rozšíření krevních cév a snížení krevního tlaku. Kromě toho je zde blahodárný vliv na srdeční sval a na tkáň ledvin. Atorvastatin pomáhá blokovat tvorbu cholesterolu, čímž snižuje jeho hladinu v krvi a brání procesu aterosklerózy.

 

Využití: Preparát Trinomia má smysl u pacientů, kteří užívají (nebo by měli užívat) všechny tři zmíněné sloučeniny. Díky jejich přítomnosti v jednom preparátu odpadá nutnost brát více tablet a to zlepšuje ochotu pacienta k pravidelnému užívání léku. Typickým uživatelem je člověk s vysokým tlakem a cholesterolem, který trpí některou z forem ischemické choroby srdeční, ischemickou chorobou dolních končetin, nebo který v minulosti prodělal ischemickou mozkovou příhodu.

V dávkách, ve kterých lék většinou podáváme, se projevují prakticky pouze jeho účinky na ředění krve. Z toho důvodu se podává u ischemické choroby srdeční jako prevence infarktu a ischemických mozkových příhod a u pacientů s ischemickou chorobou dolních končetin. Ve vyšší dávce lze podat i proti horečce a bolestem, na tyto obtíže se však podávají spíše jiné preparáty.

 

Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři, bez jehož vědomí lék nesmí být užíván. Trinomia se vyrábí v podobě tobolek o různých silách. Nejslabší forma je 100/20/2,5 miligramů (100 mg kyseliny acetylsalicylové + 20 mg atorvastatinu + 2,5 mg ramiprilu) a nejsilnější forma je 100/20/10 miligramů (100 mg kyseliny acetylsalicylové + 20 mg atorvastatinu + 10 mg ramiprilu). Běžnou dávkou pro dospělého člověka je 1 tobolka denně.

 

Nevýhody: U přípravku se mohou vyskytnout nežádoucí účinky všech 3 přítomných sloučenin:

  • Kyselina acetylsalicylová zvyšuje riziko krvácivých stavů, při trvalém užívání lehce roste riziko krvácivé mozkové příhody a poškození sliznice žaludku, kterou kyselina acetylsalicylová dráždí. Riziko vzniku žaludečních vředů je nicméně při užívání samotného preparátu relativně malé (riziko roste až při kombinacích s jinými podobnými léky). Léky na bázi kyseliny acetylsalicylové v žádném případě nesmí být podány dětem, kdy hrozí riziko vzniku Reyova syndromu.
  • Atorvastatin může způsobit zvýšení jaterních testů a u malého procenta pacientů může jejich užívání vyvolat bolesti svalů a u vzácně i nebezpečnou rabdomyolýzu. Z toho důvodu by po nasazení preparátu do medikace měly být pacientovi s odstupem několika týdnů zkontrolovány jaterní testy a koncentrace kreatinkinázy (enzym uvolňující se při poškození svalů) v krvi. Pokud se po nasazení léku objeví bolesti svalů, pak je nutno vyšetřit kreatinkinázu ihned.
  • Ramipril může způsobit přílišné snížení krevního tlaku. ACE-Inhibitory obecně mají efekt na hladinu draslíku v krvi, kterou zvyšují a při kombinaci s jinými léky (např. s Verospironem) mohou způsobit hyperkalémii. Málo závažným, ale častým a výrazně obtěžujícím nežádoucím účinkem je nepříjemný suchý kašel, který je běžným důvodem vysazení léku. Podávání v těhotenství a u kojících žen je zakázáno.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů