Suchý orgasmus je pojem, který se týká mužů a znamená nepřítomnost výstřiku ejakulátu během sexuálního vyvrcholení (odborně aspermie). Ejakulát je tekutina, která obsahuje spermie a řadu sloučenin, které pomáhají spermie vyživovat. Ejakulát je částečně tvořen obsahem nadvarlete, ale na jeho objemu se podílí i sekret prostaty a semenných váčků.

Za normálních okolností se tekutina ejakulát dostává chámovody až k prostatě, kde se pohlavní trakt napojuje na močovou trubici a močovou trubicí je následně na konci penisu vypuzen ven z těla.

 
Příčiny: Klasickou příčinou je tzv. zpětná ejakulace, při které se tekutina ejakulátu dostane do močových cest, ovšem vystříkne chybným směrem do močového měchýře a nikoliv ven močovou trubicí. Druhou možností je závažné zúžení nebo uzávěr místa kde chámovod spolu s vývodem semenného váčku ústí v oblasti prostaty do močové trubice. Tento uzávěr se může objevit například jako vrozená vývojová vada, nebo při chronickém zánětu tkáně (např. chlamydie).


Projevy: Projevy jsou zřejmé. U muže dojde vlivem sexuální stimulace k normální erekci a stav je zakončen klasickým vyvrcholením (orgasmem). Při orgasmu ovšem nedochází k výstřiku ejakulátu z vyústění močové trubice. V některých případech je suchý orgasmus následován pocitem bolesti v oblasti pánve. Muž trpící suchým orgasmem je neplodný.
 
 
Diagnostika: Muž trpící zmíněným problémem po čase navštíví lékaře, ideální je vyšetření urologem k vyloučení patologií vylučovací a pohlavní soustavy. Vyšetření zahrnuje fyzikální vyšetření zevních pohlavních orgánů, krevní náběry, případně některé zobrazovací metody. Pokud se při ejakulaci objevuje alespoň minimální množství ejakulátu, je třeba vyšetřit jeho složení a zjistit přítomnost nebo nepřítomnost spermií.


Terapie: Terapie je svízelná. U některých forem zpětné ejakulace pomáhají léky zvyšující napětí svaloviny spodiny močového měchýře. Je-li přítomna jasná překážka toku ejakulátu, může být tato za určitých okolností chirurgicky odstraněna. Pokud problém vyřešit nelze, mohou se stát jedinou možností některé metody asistované reprodukce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů