Srivasso je lék, který bývá často předpisován plicními lékaři. Účinnou složkou preparátu je sloučenina tiotropium bromid.

 

Princip: Tiotropium bromid funguje jako parasympatolytikum. To znamená, že blokuje některé receptory pro sloučeninu acetylcholin a tím tlumí vliv parasympatiku. Díky tomu v průduškách dochází k uvolnění hladké svaloviny a k jejich roztažení. Efekt tiotropia je dlouhodobější (až 24 hodin).

 

Využití: Preparát Srivasso je určen k udržovací léčbě plicního onemocnění známého jako CHOPN. To znamená, že se lék užívá pravidelně, aby se zabránilo akutnímu zhoršení této choroby. V případě, že k tomuto zhoršení dojde, je vhodné užít jiné preparáty s rychlejším nástupem účinku.

 

Podávání: Srivasso se vyrábí v podobě prášku, který je uložen v tobolkách. Z těchto tobolek je inhalován pomocí speciálního inhalátoru a běžná dávka pro dospělého člověka je jedna inhalace denně. Lék nesmí být užíván bez doporučení lékaře.

 

Nevýhody: Srivasso může způsobit nežádoucí účinky kvůli tomu, že malá část účinné látky se vstřebá do krve. Může se objevit sucho v ústech, bolesti hlavy, motání hlavy, bušení srdce a zácpa. Podání léku může zhoršit glaukom a u mužů se zvětšenou prostatou může dojít ke zhoršení odtoku moči.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů