Rebif je lék využívaný v neurologii a jeho účinnou složkou je sloučenina interferon beta-1a.

 

Princip: Interferon beta-1a patří mezi cytokiny, ovlivňuje průběh imunitních reakcí (imunomodulační efekt), má jisté protivirové a protizánětlivé účinky. Důležitý je fakt, že studie prokázaly efekt této sloučeniny při léčbě roztroušené sklerózy.

 

Využití: Preparát Rebif je indikován v léčbě některých těžších invalidizujících forem roztroušené sklerózy, což je autoimunitní onemocnění postihující nervový systém.

 

Podávání: Rebif se vyrábí v podobě injekčního roztoku, který se aplikuje ve formě podkožní injekce. Aktuální dávka a frekvence podávání je vždy individuální a lék nesmí být aplikován bez doporučení indikujícího lékaře.

 

Nevýhody: Rebif může způsobit velké množství nežádoucích účinků, zřejmě nejčastější jsou chřipkovité příznaky (únava, horečky, bolesti svalů, bolesti hlavy), trávicí potíže, svalová slabost, bušení srdce, změna nálad a alergické reakce. Z laboratorních odchylek bylo pozorováno zvýšení jaterních testů a změny v krevním obraze. Závažné (ale naštěstí vzácné) vedlejší účinky zahrnují poškození ledvin (vznik nefrotického syndromu) a rozvoj trombotické trombocytopenické purpury.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů