Psoriatická artritida je chronické zánětlivé kloubní onemocnění, které se objevuje u řady lidí trpících lupénkou (psoriázou).

 

Příčiny: Psoriatická artritida je stejně jako lupénka autoimunitní onemocnění, jehož přesná příčina není jasná. Příčinou je zřejmě určitý genetický předpoklad kombinovaný s vlivem zevních faktorů, které dohromady spustí autoimunitní reakci. Vyšší riziko vzniku choroby je u lidí s HLA-B27 genotypem, u nichž je také častější tzv. Bechtěrevova nemoc.

 

Projevy: Kromě kožních projevů lupénky (viz příslušný text) se u nemocných objevuje únava a kloubní postižení. Objevuje se kloubní ztuhlost, bolestivost a otoky, postižen může být jeden, nebo i více kloubů. Typicky se onemocnění projevuje na drobných kloubech rukou. Kromě kloubů mohou být postiženy i nehty a prsty na rukou, vznikají otoky prstů a deformace nehtů. Řada lidí s psoriatickou artritidou trpí bolestmi zad v oblasti křížové kosti a bolestmi kyčelních kloubů, což je zapříčiněno zánětlivými změnami kloubů a okolních tkání v této oblasti.

 

Diagnostika: Diagnóza je pravděpodobná, pokud se u člověka s lupénkou objeví onemocnění kloubů. V takovém případě by měl být jedinec vyšetřen revmatologem. Fyzikální vyšetření je možné doplnit rentgenem postižených kloubů, postižení páteře může být vcelku dobře zobrazeno pomocí magnetické rezonance.

 

Léčba: V terapii se používá celá řada léků. Nejdostupnější jsou nesteroidní antirevmatika, která tlumí zánět a bolest. Účinnější formou terapie jsou silnější imunosupresiva, jako je například azathioprin a metotrexát. Tyto léky však mají i více vedlejších účinků. Největší efekt mají preparáty biologické terapie, které se zaměřují na cílenější tlumení imunitní odpovědi.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů