Pemetrexed je lék užívaný u některých nádorových onemocnění a jeho účinnou složkou je stejnojmenná sloučenina pemetrexed.

 

Princip: Pemetrexed patří mezi cytostatika. Jde o antimetabolit chemicky podobný kyselině listové, který je schopen narušit činnost určitých enzymů nutný pro dělení buněk. Účinná látka působí silněji na buňky zhoubných nádorů.

 

Využití: Pemetrexed se nejčastěji podává pacientům s některými pokročilejšími formami rakoviny plic a u zhoubného mezoteliomu pleury (blána pokrývající plíce). Lék se většinou aplikuje v kombinaci s dalšími cytostatiky v rámci různých terapeutických režimů.

 

Podávání: Pemetrexed se vyrábí v podobě roztoku, který je určen k nitrožilnímu podání jako infuze. Přesná dávka je individuální a stanovuje ji ošetřující lékař-onkolog, bez jehož doporučení nesmí být lék aplikován.

 

Nevýhody: Pemetrexed může vyvolat mnoho nežádoucí účinky, jako jsou změny v krevním obraze (chudokrevnost, nedostatek bílých krvinek a nedostatek krevních destiček), trávicí obtíže, zvýšení jaterních testů, padání vlasů, poškození nervů (vznik polyneuropatie) a alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů