Ztráta vlasů neboli alopecie je poměrně častý problém, se kterým přichází lidé k lékaři. Padání vlasů člověka samozřejmě neohrožuje na životě, výrazný kosmetický efekt však je pro mnoho lidí velmi podstatný. Kromě toho může padání vlasů provázet některá jiná, někdy i vážná onemocnění, která je vhodné najít a léčit.

Na úvod je vhodné zdůraznit, že rozlišujeme padání vlasů difuzní a ohraničené. Difuzní znamená celkovou ztrátu vlasů. Ohraničené znamená vypadávání vlasů v určité oblasti nebo oblastech. Mimo tyto oblasti je kštice normální. Ohraničená ztráta vlasů se také nazývá alopecia areata.

 

Příčiny: Příčin ztráty vlasů je celá řada a ne vždy je snadné se té pravé dopátrat. Leckdy je třeba využít celou řadu běžných i speciálních vyšetření.

1. Stres a úlek – Situace spojené s dlouhodobým stresem a psychickým vypětím mohou vést k padání vlasů. Podobně může padání vlasů (často v ohraničené formě) následovat po nějakém děsivém momentu spojeném s pocitem strachu, například po autonehodě. Příčiny nejsou zcela jasné, souvisí to zřejmě se změnami metabolismu ve stresových situacích.

 

2. Testosteron – Tento mužský pohlavní hormon bývá zodpovědný za padání vlasů u mnoha mužů. Začít může prakticky kdykoliv po pubertě, ušetřeni tedy nejsou ani mladí muži. Zprvu mizí vlasy na čele a proces postupuje směrem k temeni, nebo začíná na temeni a postupuje k čelu. Tak jako tak nakonec zůstanou vlasy jen po obvodu hlavy a klenba lebeční je holá. U žen po přechodu, které mají snížený poměr estrogen : testosteron, dochází k padání vlasů také, i když v menší míře.

 

3. Chemoterapie – Ztráta vlasů bývá klasickým doprovodným jevem při chemoterapii. Řada cytostatik užívaných při léčbě rakoviny jsou velmi toxické látky. Vedlejším efektem jejich účinku je poškození vlasových váčků, z nichž vlasy vyrůstají. To pak vede k padání vlasů. Určitou dobrou zprávou může být fakt, že po ukončení chemoterapie se růst vlasů po čase obnoví.

 

4. Poruchy funkce štítné žlázy – Jak zvýšená, tak snížená funkce štítné žlázy se může mimo jiné projevit i zvýšeným vypadáváním vlasů.

 

5. Nedostatek železa – Je typický pro menstruující ženy a jedná se o velmi častou příčinu padání vlasů. Při nedostatku železa dochází k celkovému chátrání organismu, je přítomna únava, vzniká anémie a mimo jiné taky více padají vlasy. Řešením je zvýšený přísun železa, obvykle v lékové formě.

 

6. Nedostatek dalších minerálů a vitaminů - Nedostatek řady vitaminů a minerálů zhoršuje kvalitu vlasů a zvyšuje tendenci jejich vypadávání.

 

7. Nedostatek bílkovin - Nedostatečné množství bílkovin, základních stavebních látek organizmu, se projevuje mimo jiné i zhoršením kvality vlasů, které jsou lámavé a snadno vypadávají.

 

8. Autoimunitní nemoci – Celá řada nemocí spojených s abnormalitami v imunitním systému může být spojena s padáním vlasů, jako příklad uveďme například lupus erythematosus. Padání vlasů je spíše ohraničené ve formě alopecia areata a je spojeno se zvýšenou tvorbou cytokinů. Cytokiny jsou látky ve zvýšené míře produkované u zánětlivých stavů. A zánět, to je podstata autoimunitních nemocí.

 

9. Nádorová onemocnění – I nádorová onemocnění mohou být spojena se zvýšenou tvorbou cytokinů, proto se padání vlasů může objevit i u nich.

 

10. Psychiatrická onemocnění – Nelze opomenout ani tuto příčinu. Někteří psychiatricky nemocní lidé mají tendenci si vlasy vytrhávat (tzv. trichotillomanie) a ne vždy jsou schopni nebo ochotni to lékaři sdělit.

 

11. Infekční onemocnění – Některé těžké infekce mohou být spojeny se ztrátou kštice. Typická je alopecia areata (tedy ložisková ztráta vlasů) u pokročilé formy syfilis, to je v České republice nicméně rarita.

 

12. Nemoc z ozáření - Poškození vlasových váčků silnou dávkou radiačního záření vede k vypadávání vlasů. V dnešní době se naštěstí nejedná o běžnou příčinu.

 

13. Neznámá příčina – Někdy není možné příčinu padání vlasů při sebelepší vůli zjistit. Pak je nutné doufat, že to přejde.

 

Diagnostika: Diagnostika může být poměrně složitý proces a zahrnuje dotazy na stresové situace, hledání přítomnosti infekce, hledání nádorového procesu, hledání autoimunitních chorob, zjišťování koncentrace hormonů štítné žlázy, bílkovin a množství železa v organismu. Základní jsou vyšetření krve, z nichž se dá různými metodami ledacos vyčíst. Ke slovu se však mohou dostat i jakékoli zobrazovací metody rentgenem a ultrazvukem počínaje a CT vyšetřením konče.

 

Léčba: Léčba závisí na vyvolávající příčině. Je příčinou nedostatek vitaminů, minerálů, nebo bílkovin? Dodáme je v podobě potravinových doplňků. Je příčinou autoimunitní nemoc, či nádorový proces? Pak se je snažíme léčit předepsanými postupy. Je-li příčinou padání vlasů chemoterapie, je nutné počkat, po jejím ukončení většinou vlasy opět narostou. Čekání je také v podstatě jedinou možností u neurčitelné příčiny padání vlasů. Situaci lze u případných zájemců řešit i autotransplantací vlasů, která ovšem není zrovna levná.

 

Zdroj
https://www.health.com
https://www.medicinenet.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů