Pálení žáhy je nepříjemný stav, který asi někdy zažil každý z nás. Jedná se o nepříjemný pocit pálení za hrudní kostí, který může směřovat směrem vzhůru do krku. V některých případech může být bolest na hrudi při pálení žáhy tak silná, že může být zaměněna s infarktem myokardu.

 

Příčiny: Příčinou pálení žáhy je vniknutí kyselého žaludečního obsahu zpět do jícnu (tzv. reflux), což vyvolá podráždění sliznice jícnu a to se může projevit bolestivým pálením žáhy. Časté pálení žáhy může být základním projevem refluxní choroby jícnu, o jejíž problematice si můžete přečíst v delším textu zde.

A jaké tedy mohou být rizikové faktory častějšího refluxu?

1. Vliv potravy – Existuje velké množství potravin, které oslabují dolní jícnový svěrač, který odděluje jícen od žaludku. Ochablý svěrač umožní snadnější průnik kyselého žaludečního obsahu do jícnu. Mezi takové potraviny řadíme čokoládu a nápoje obsahující kofein a alkohol.

2. Kouření – Látky v cigaretovém kouři opět narušují správnou funkci dolního jícnového svěrače a to zvyšuje riziko vzniku kyselého refluxu.

3. Brániční kýla – Brániční kýla je velmi častá. Její nejběžnější typ znamená vysunutí části žaludku nad bránici (obrázek viz příslušný text), což anatomicky naruší správní dovírání dolního jícnového svěrače a usnadní průnik kyselého žaludečního obsahu do jícnu. Zdaleka ne každý člověk s brániční kýlou trpí pálením žáhy, ale riziko je vyšší.

4. Těhotenství – Vlivem zvýšeného tlaku v dutině břišní je návrat žaludeční šťávy do jícnu typicky pro ženy v pokročilém stupni těhotenství. Pálení žáhy naštěstí obvykle vymizí poměrně rychle po porodu.

 

Diagnostika: Jak je psáno v textu o refluxní nemoci jícnu, mnohdy provádíme pouze tzv. terapeutický test, kdy člověku podáme lék ze skupiny blokátorů protonové pumpy (léky proti žaludeční kyselosti) a při vymizení obtíží máme pálení žáhy potvrzeno a vyřešeno. Vzhledem k faktu, že pálení žáhy je pouhý příznak je nicméně vhodné u starších lidí s častým pálením žáhy provést gastroskopii, abychom si sliznici jícnu mohli prohlédnout na vlastní oči a vyloučit refluxní nemoc jícnu s jejími komplikacemi (záněty jícnu, Barrettův jícen, zúžení jícnu, rakovinu jícnu a další). Dalšími možnými vyšetřeními je pH-metrie jícnu (měření pH v jícnu za 24 hodin) a jícnová manometrie (hodnotí tlakové poměry v jícnu a funkci dolního jícnového svěrače).

 

Další postup: K pálení žáhy jakožto k příznaku přistupujeme jednoduše – důležitá jsou dietní opatření, zákaz kouření, případně užívání některých léků proti překyselení žaludku (nárazově antacida, pravidelně blokátory protonové pumpy). Je-li nalezena některá z komplikací refluxní nemoci jícnu, pak se snažíme řešit i ji.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů