Ozempic je lék, který lze zařadit mezi moderní léky na cukrovku (perorální antidiabetika) a jeho účinnou složkou je sloučenina semaglutid.

 

Princip: Semaglutid je analog lidského hormonu GLP-1 (glukagon-like peptid-1), který byl vyroben DNA rekombinatní technologií. Semaglutid má velice komplexní působení na lidský organizmus, odbourává tukovou tkáň, tlumí pocity hladu a snižuje hladinu krevního cukru (např. stimulací tvorby inzulinu ve slinivce břišní a naopak blokováním tvorby glukagonu).

 

Indikace: Ozempic je určen k léčbě cukrovky 2. typu. Teoreticky ho lze použít v situaci, kdy nejde použít běžnější (a levnější léky) nebo může být přidán do kombinace s jinými léky, pokud nemají dostatečný efekt. Kromě toho lze Ozempic použít jako účinný lék na hubnutí.

 

Podávání: Ozempic se vyrábí v podobě roztoku, který je určen pro podkožní injekční podání pomocí speciálního předplněného aplikačního pera. Běžná úvodní dávka pro dospělého člověka je 0,25 miligramu léku podaná 1x týdně. Tato dávka se může postupně opatrně a pomalu navyšovat až na 2 miligramy 1x týdně. Lék nesmí být užíván bez doporučení lékaře.

 

Nežádoucí účinky: V kombinaci s jinými léky na cukrovku (případně s inzulinem) může Ozempic zvýšit riziko hypoglykémie, nicméně samotný preparát má riziko hypoglykémie prakticky nulové. Při užívání preparátu byly pozorovány trávicí potíže, častější výskyt akutní pankreatitidy a zhoršení funkce ledvin.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů