Existuje celá řada přípravků na hubnutí, ve skutečnosti se ovšem většinou jedná o doplňky stravy. Skutečných léků na hubnutí je v ČR registrováno pouze několik, některé jsou na volný prodej, jiné na lékařský předpis. Mají sice prokázaný účinek, ale na druhou stranu s sebou nesou i různá rizika a nežádoucí účinky.

 

Běžně se  rozlišují tyto druhy léků na hubnutí:

 

1. Léky působící na nervový systém – Omezují pocit hladu (odborně je označujeme jako anorektika). Typickým zástupcem je např. účinná látka sibutramin (léky Sibutramin, Lindaxa, Meridia) a sloučenina phentermin (lék Adipex retard). Phentermin má některé nežádoucí účinky na psychiku, dále pak by se neměl užívat u některých chorob jako je například plicní hypertenze a zelený zákal. Detailnější informace najdete v příslušném textu o tomto léku. Sibutramin měl mnohem častější a závažnější nežádoucí účinky. U jeho uživatelů byl zjištěn zvýšený výskyt mozkových mrtvic a infarktů, proto jsou v České republice preparáty obsahující sibutramin t.č. staženy z legálního prodeje.

 

2. Léky ovlivňující vstřebávání živin – Typickou sloučeninou této skupiny léčiv je orlistat (léky Alli, Orlistat, Xenical), který brání vstřebávání tuků ve střevě. Tyto léky nemají tolik nežádoucích účinků jako sloučeniny působící na nervový systém, narušení vstřebávání tuků může při současně nevhodné dietě vést ke vzniku průjmůmastnou žlutou stolicí.

 

Závěr: Léky na hubnutí nepředstavují velké procento předepisovaných medikamentů v interní medicíně, jsou však spolu s režimovými a dietními opatřeními (dostatek pohybu, zdravá strava) důležitými prostředky boje s obezitou. Vzhledem k potenciálně závažným vedlejším účinkům a nevhodnosti kombinace s některými dalšími léky (viz. příslušné texty) by rozhodně neměly být užívány bez vědomí lékaře, nejlépe obezitologa.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů