Nilemdo je moderní lék, který je určen k terapii vysokého cholesterolu. Jeho účinnou látkou je kyselina bempedoová.

 

Princip: Popsat přesný účinek kyseliny bempedoové je dosti složité i pro mne. Proto se spokojme s tvrzením, že kyselina bempedoová tlumí v játrech tvorbu cholesterolu a zejména pomáhá snižovat hladinu („špatného“) LDL cholesterolu.

 

Využití: Nilemdo lze využít u těžších stavů spojených s vysokým cholesterolem včetně familiární hypercholesterolemie. Doporučuje se přidat Nilemdo ke statinu, pokud on sám nedokáže při maximální tolerovatelné dávce cholesterol dostatečně snížit, nebo použít Nilemdo místo statinu, pokud ho pacient nemůže užívat (např. kvůli statinové myopatii). Nilemdo může být kombinováno i s jinými léky na snížení cholesterolu.

 

Dávkování: Nilemdo se vyrábí v podobě tablet o síle 180 mg a běžná dávka je 1 tableta denně. Lék samozřejmě nesmí být podáván bez indikace odborníka.

 

Nevýhody: Pokud je Nilemdo podáváno spolu se statinem, zvyšuje se riziko vzniku statinové myopatie, proto by pacienti měli být upozorněni na nahlášení jakýchkoliv abnormálních bolestí svalů při užívání této kombinace. Dále se zjistilo, že kyselina bempedoová zvyšuje v těle hladinu kyseliny močové a může vyvolat záchvat dny. Z dalších nežádoucích účinků byly pozorovány trávicí potíže a zvýšení jaterních testů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů