Zánět nadvarlete je velmi nepříjemný stav spojený se silnou bolestivostí. Postihuje nadvarle, což je tkáň, která se nachází v šourku nad každým z obou varlat. V nadvarletech se uskladňují  a dozrávají spermie a uvolňují se odtud při ejakulaci.

 

Příčiny: Nejčastější příčinou je bakteriální infekce, která začíná jako infekce močových cest, z nichž se bakterie dostanou až do nadvarlete. Relativně častou příčinou u mladších mužů jsou pohlavně přenosné nemoci, jako jsou infekce chlamydiemi a kapavka. Zvýšené riziko zánětu nadvarlete existuje u pacientů po cévkování a po operacích prostaty.

 

Projevy: Akutní infekční zánět nadvarlete se projevuje bolestivostí, zarudnutím a asymetrickým otokem šourku. Na pohled se nám zdá zvětšené varle. Bývá přítomna teplota a bolestivost při ejakulaci, bolest se objevuje i při pohmatu šourku a vystřeluje do třísla. Je-li muž se zánětem nadvarlete schopen pohlavního styku (což většinou není), pak je sex velmi bolestivý.

 

Diagnostika: Pacient se zvětšeným bolestivým šourkem by měl být vždy ihned vyšetřen urologem. Zcela nezbytný je ultrazvuk šourku, neboť je potřeba vyloučit stav známý jako torze varlete. Vyšetření moči může a nemusí být přínosné. Souvisí-li zánět nadvarlete s předcházející infekcí močových cest, můžeme při vyšetření moči v moči najít bakterie a bílé krvinky.

 

Léčba: U vážnějších případů může být nutná hospitalizace. Podávají se antibiotika, léky proti bolesti, šourek se musí chladit. Při dostatečné terapii se stav obvykle upraví do normálu.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů