Mikropenis znamená přítomnost abnormálně malého penisu. Tento stav je relativně častý a může (i nemusí) být součástí problematiky intersexuality. Mikropenis má více definic, obvykle se o něm hovoří při penisu délky méně než 7cm při erekci. V řadě případů je ale ještě kratší.

Příčiny
Mikropenis bývá vrozený stav a může se objevit u stavů spojených s intersexualitou, kdy zárodek mužského pohlaví nemá dostatek mužských pohlavních hormonů, nebo na ně buňky zárodku nereagují. Mikropenis tak často najdeme u Klinefelterova syndromu, XXXY syndromu, u testikulární feminizace (neodpovídavost na androgeny), při nedostatku 5-alfa reduktázy apod. Zmínit je nutné i vrozené poruchy hypothalamu a hypofýzy, kde se vytváří řídící působky ovlivňující tvorbu pohlavních hormonů. V některých případech zůstává příčina mikropenisu nejasná.


Projevy
Kromě malého penisu mohou být přítomny i další odchylky od běžného mužského vzhledu, pokud mikropenis souvisí s nízkou koncentrací mužských pohlavních hormonů (hypospadie, nesestouplá varlata, vyšší postava, vysoký hlas, poruchy tvorby sekundárních pohlavních znaků v pubertě apod.).


Diagnostika
U mikropenisu by měl být chlapec vyšetřen urologem a endokrinologem. Je vhodné vědět, že nejsou přítomny další poruchy pohlavního traktu, jako jsou nesestouplá varlata. Endokrinolog může vyšetřit hladiny pohlavních a dalších hormonů a při podezření na nějakou chromozomální poruchu je na místě vyšetření karyotypu.


Léčba
V některých případech mohou vrozený mikropenis prodloužit s oparností podávané mužské pohlavní hormony a kromě toho lze penis prodloužit pomocí některých chirurgických zákroků.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů