Kloub je velice obecný pojem. Jde o pohyblivé spojení dvou nebo více kostí. S tou pohyblivostí je to dosti rozdílné, některé klouby zajišťují hybnost relativně velkou, jiné značně omezenou. Kosti ovšem nemusí být vzájemně spojeny jen klouby. Mohou být pevně spojené pojivovou tkání, jako je například vazivo (lebeční švy) a chrupavka (spojení hrudní kosti a žeber).

 

Stavba kloubu

Kloub je obvykle tvořen plochami okrajů kostí, které jsou pokryté chrupavkou (tzv. kloubní plochy). Mezi nimi se nachází kloubní štěrbina. Pokud má kloubní plocha tvar konvexní, hovoříme o kloubní hlavici a konvexní plochu označujeme jako kloubní jamku. Kolem kloubu je vazivové kloubní pouzdro, jehož vnitřní vrstva se označuje jako synoviální membrána. Její buňky produkují kloubní tekutinu, která usnadňuje vzájemný pohyb kloubních ploch.

Schéma - základní stavba kloubu

 

Některé klouby jsou poměrně složité a obsahují další útvary:

  • Tíhové váčky – Tíhové váčky (burzy) jsou vazivové útvary v blízkosti kloubů. Mají zejména ochranný význam.

  • Menisky – Meniskus je pružný chrupavčitý útvar, který se nachází uvnitř kloubní štěrbiny a pomáhá tlumit zátěž a nárazy. Dva menisky jsou typickou součástí kolenního kloubu.

  • Kloubní vazy – Jde o vazivové útvary zajišťující stabilitu kloubu. Dva mohutné kloubní vazy jsou typické pro kolenní kloub.

 

Schéma - boční pohled na kolenní kloub

 

Proč je to důležité?

  • Kromě anamnézy a fyzikálního vyšetření je základním vyšetřením kloubu klasický rentgen. Invazivní vyšetření kloubu, které mimo diagnostiky umožňuje i terapeutické zásahy, je artroskopie.

  • Problematice nemocí kloubů jsem věnoval řadu textů vycházejících z příznaků těchto chorob. Patří sem například bolesti kloubů, deformace kloubů a krev v kloubu.

  • Artróza je jedno z nejčastějších onemocnění kloubů. Nejčastěji jsou postiženy nosné klouby dolních končetin a hlavní podstatou je postupná progrese degenerativních změn kloubních struktur. Více najdete v příslušném textu.

  • Artritida je zánětlivé onemocnění kloubu. Podle počtu postižených kloubů rozlišujeme mono- (1 kloub), oligo- (2-4 kloubů) a polyartritidu (více kloubů). Artritid podle etiologie existuje velké množství typů, jejich základní dělení je na infekční a neinfekční. Příklady různých artritid najdete ve výše zmíněném textu o bolestech kloubů.

  • Burzitida je zánětlivé onemocnění některého tíhového váčku. Více o burzitidách najdete v příslušném textu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů