Artroskopie je vyšetřovací metodou, která však lékařům umožňuje provádět i léčebné zásahy. Artroskopie je často prováděná v ortopedii při onemocněních kloubů.

 

Využití: Artroskopie se provádí u onemocnění kloubů, velmi často u kolenního kloubu. Indikací může být úraz s bolestí kloubu a podezřením na poranění kloubních struktur, hnisavé procesy a někdy i bolest nebo otok kloubu nejasné příčiny. Zřejmě nejčastěji je artroskopie prováděna na kolenním kloubu.

 

Provedení: Zákrok se provádí na operačním sálku za krátké celkové anestézie (uspání). Okolí kloubu se sterilně zarouškuje, samotný kloub se dezinfikuje a následně se do dutiny kloubu vpichem zavede artroskop. Artroskop je tenký tuhý kovový trubicovitý endoskopický přístroj s drobnou kamerou a zdrojem světla, který umožní lékaři vidět vnitřek kloubu na vlastní oči. Pokud je nalezena řešitelná abnormita, zavedou se do kloubu malými otvory v kůži pracovní nástroje, kterými se lékaři snaží případná poškození opravit. Délka artroskopie se většinou pohybuje okolo 30 minut.

 

Příprava: Vzhledem k celkové anestézii by měl pacient být před zákrokem minimálně 6 hodin nalačno a mít provedené základní předoperační vyšetření. Léky na ředění krve se vysazují nebo nahrazují za jiné dle zdravotního stavu pacienta a rozhodnutí ošetřujícího lékaře.

 

Nevýhody: Po zákroku může  kloub bolet, ale to lze zvládnou i méně silnými léky proti bolesti. Po celkové anestézii se navíc člověk nemusí cítit zcela dobře a musí několik hodin odpočívat. Další možnou komplikací je krvácení a infekce kloubu, její riziko je ovšem sníženo přísně sterilním provedením zákroku. 

 

Výhody: Artroskopie je elegantní metodou, která umožní prohlédnout si vnitřek kloubu a zároveň opravit případné poruchy. Velkou výhodou je i nízká invazivita, rychlé hojení drobných operačních ranek a zanechání jen minimální jizev. Většina pacientů může být po artroskopii propuštěna ještě týž den do domácího ošetřování.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://orthoinfo.aaos.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů