Artroskopie je vyšetřovací metodou, která však lékařům umožňuje provádět i léčebné zásahy. Artroskopie je často prováděná v ortopedii při onemocněních kloubů.

 

Využití

Artroskopie se provádí u onemocnění kloubů, velmi často u kolenního kloubu. Indikací může být úraz s bolestí kloubu a podezřením na poranění kloubních struktur, hnisavé procesy a někdy i bolest nebo otok kloubu nejasné příčiny. Zřejmě nejčastěji je artroskopie prováděna na kolenním kloubu.

 

 

Provedení

Zákrok se provádí na operačním sálku za krátké celkové anestézie (uspání). Okolí kloubu se sterilně zarouškuje, samotný kloub se dezinfikuje a následně se do dutiny kloubu vpichem zavede artroskop. Artroskop je tenký tuhý kovový trubicovitý endoskopický přístroj s drobnou kamerou a zdrojem světla, který umožní lékaři vidět vnitřek kloubu na vlastní oči. Pokud je nalezena řešitelná abnormita, zavedou se do kloubu malými otvory v kůži pracovní nástroje, kterými se lékaři snaží případná poškození opravit. Délka artroskopie se většinou pohybuje okolo 30 minut.

 

 

Příprava

Vzhledem k celkové anestézii by měl pacient být před zákrokem minimálně 6 hodin nalačno a mít provedené základní předoperační vyšetření. Léky na ředění krve se vysazují nebo nahrazují za jiné dle zdravotního stavu pacienta a rozhodnutí ošetřujícího lékaře.

 

 

Nevýhody

Po zákroku může  kloub bolet, ale to lze zvládnou i méně silnými léky proti bolesti. Po celkové anestézii se navíc člověk nemusí cítit zcela dobře a musí několik hodin odpočívat. Další možnou komplikací je krvácení a infekce kloubu, její riziko je ovšem sníženo přísně sterilním provedením zákroku. 

 

 

Výhody

Artroskopie je elegantní metodou, která umožní prohlédnout si vnitřek kloubu a zároveň opravit případné poruchy. Velkou výhodou je i nízká invazivita, rychlé hojení drobných operačních ranek a zanechání jen minimální jizev. Většina pacientů může být po artroskopii propuštěna ještě týž den do domácího ošetřování.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://orthoinfo.aaos.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů