Bursitida (burzitida) je ortopedické onemocnění, které znamená zánět některé bursy. Bursa (burza) je tíhový váček vyplněný tekutinou a v našem těle se nachází desítky takových větších burs v blízkosti kloubů. Bursy mají za úkol poskytovat ochranu pohybujícím se kloubům, odlehčují je a snižují třecí síly mezi klouby a kostmi.

 

Příčiny: K zánětu tíhového váčku dochází nejčastěji tehdy, pokud je přetěžován při nadměrné zátěži blízkých kloubů. Kromě toho může být zánět váčku přítomen u některých autoimunitních onemocnění (často revmatoidní artritida), u infekcí, u dny a po úrazech kloubů a jejich okolí. Nejrizikovější jsou opakované pohyby a náhlá zátěž u netrénovaných jedinců.

 

Projevy: Obecně řečeno jsou přítomny všechny klasické příznak zánětu – váček je bolestivý a bolestivost se zhoršuje při pohybech kloubních a kostních struktur, které jsou s ním v kontaktu. Kůže v okolí zánětu bývá oteklá a u podkožně uložených váčků bývá kůže zarudlá. Pokud se burza přeplní tekutinou, může být dobře hmatná nebo i viditelná jako měkká boule po kůží. U infekčního zánětu bývá bolest výraznější a kromě toho se objevuje horečka. Pokud jde o přesné lokalizace, pak uveďme, že nejčastější místa postižená bursitidou jsou loket, rameno, kolena, kyčle a kotníky.

 

Diagnostika: Diagnózu stanovuje ortoped na základě pacientových obtíží a fyzikálního vyšetření s pohmatem. Zánět bursy v hloubce může být zjištěn ultrazvukem, který také na dolní končetině vyloučí hlubokou žilní trombózu. Zanícený váček je možné nabodnout za sterilních podmínek jehlou a získanou tekutinu odeslat na vyšetření do mikrobiologické laboratoře k vyloučení infekce v burse.

 

Léčba: Neinfekční bursitidy (což je většina) se léčí klidem okolních svalů a kloubů, zákazem nadměrné fyzické aktivity a nesteroidními protizánětlivými léky. V případě infekčního zánětu se podávají antibiotika a léky na tlumení horečky.

 

Zdroje
https://www.arthritis.org
https://www.webmd.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů