Hycamtin je lék patřící do skupiny cytostatik, která se používají v onkologii k léčbě nádorových onemocnění. Účinnou látkou léku je sloučenina topotekan.

 

Princip: Topotekan je sloučenina tlumí funkci buněčného enzymu známého jako DNA topoizomeráza I. Tento enzym je důležitý pro buněčné dělení a jeho vyřazení způsobuje vznik zlomů DNA molekuly a buněčnou smrt dělící se buňky. Rychle se dělící nádorové buňky jsou nejvíce postiženy.

 

Využití: Hycamtin se podává pacientům s některými zhoubnými nádory, jako jsou například určité formy rakoviny plic (tzv. malobuněčné nádory plicní), rakoviny vaječníků a čípku děložního. Lék se často podává v kombinaci s dalšími chemoterapeutiky.

 

Podávání: Hycamtin se vyrábí v podobě tobolek o síle 0,25 a 1 miligram a kromě toho se vyrábí v podobě prášku k přípravě nitrožilní infuze. Přesná dávka je vždy individuální a stanovuje ji ošetřující onkolog, bez jehož vědomí lék nesmí být aplikován.

 

Nevýhody: Hycamtin může mít mnoho nežádoucích účinků, z nichž asi nejčastější je narušení tvorby krevních buněk v kostní dřeni. Důsledkem je častá chudokrevnost, nedostatek bílých krvinek a krevních destiček. Z dalších nežádoucích účinků se mohou vyskytovat trávicí obtíže, záněty sliznic, bolesti svalů a alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů