Rakovina vaječníků je relativně časté a nebezpečné nádorové onemocnění. V ČR je ročně zjištěno mezi 1-2 tisíci nových případů a mnohdy se již jedná o pokročilé formy nemoci.
Vaječník (ovarium) je párová pohlavní žláza ženy. Dozrávají v něm vajíčka a produkují se zde ženské pohlavní hormony. Oba vaječníky jsou uloženy v pánevní oblasti a mají svou polohou blízký vztah k děloze a vejcovodům. Pravý vaječník bývá uložen v blízkosti apendixu.
Příčiny: Vznik rakoviny vaječníků souvisí s věkem. Vyšší věk znamená vyšší riziko vzniku této nemoci. Dále je na vině životní styl – riziko roste při kouření a zejména při nezdravé výživě s nadbytečným příjmem tuků. Velké procento žen s rakovinou vaječníků tvoří obézní ženy. Svou roli hraje i genetika – rizikovým faktorem je výskyt rakoviny vaječníků či rakoviny prsu v blízkém příbuzenstvu a BRCA mutace. Pozitivní efekt má hormonální antikoncepce. U rakoviny vaječníků je hormonální antikoncepce gynekology považována za jasně ochranný faktor, který výrazně snižuje riziko jejího vzniku.
Projevy: Velkým nebezpečím rakoviny vaječníků je dlouhé období bez jakýchkoliv projevů. Nádor může růst do okolí relativně nepozorovaně, místa má v dutině břišní dost. Až později se objeví příznaky, jako jsou bolesti břicha, objevení se tekutiny v dutině břišní (tekutinu produkují nádorové buňky) spojené se zvětšením břicha a trávicí obtíže.
Diagnostika: Ideální diagnostickou metodou je ultrazvuk břicha, rozsah nádoru se obvykle zjišťuje CT vyšetřením břicha. Vznik rakoviny vaječníků je spojen i se zvýšením některých sloučenin v krvi. Tyto sloučeniny se označují jako tumor markery a u rakoviny vaječníku známe dva hlavní - tradičnější marker CA 125 a novější HE4 marker.
Prevence: Jedinou prevencí je zdravý životní styl – vhodné je nekouřit, nepít alkohol a hlavně přes zdravou výživu a dostatek pohybu zabránit vzniku obezity. Kromě toho je samozřejmě doporučitelné chodit každý rok na pravidelné preventivní gynekologické prohlídky.
Léčba: Základní volbou léčby je chirurgický zákrok. Nádor se ovšem často podaří najít až ve chvíli, kdy je neoperabilní, nebo je nutné provést rozsáhlý zákrok. Při náhodném nálezu malého nádoru stačí odstranit vaječník, v pokročilejších fázích nemoci se odstraňují i okolní orgány, kam může nádor prorůstat – není výjimkou odstranění obou vaječníků, dělohy, vejcovodů, apendixu a lymfatických uzlin v pánvi. Jak vidno, zákrok může být skutečně značný.
Kromě chirurgického zákroku se provádí i chemoterapie. Rakovina vaječníků bývá na chemoterapii relativně citlivá. Přesto je chemoterapie spíš doplňkovou terapií k chirurgickému zákroku a sama o sobě k vyléčení obvykle nevede.
Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.mayoclinic.org