Kondylomata (odborně condylomata accuminata) se neodborně označují jako genitální bradavice. Jsou poměrně častou příčinou návštěvy kožního lékaře, obzvláště kvůli obavám z nějakého vážnějšího onemocnění.

 

Příčiny: Příčinou vzniku genitálních bradavic je virus HPV (Human Papilloma Virus), který je mimo jiné zodpovědný i za rakovinu děložního čípku. Přenos viru se klasicky děje pohlavním stykem při tělesném kontaktu s kůží nemocného, může jít o běžný i o anální styk. Po orálním sexu se může virus přenést i do dutiny ústní, což je ovšem méně časté. Od nákazy do objevení se genitálních bradavic většinou uplyne několik týdnů až měsíců.

 

Projevy: Kondylomata se objevují jako shluky menších či větších bradavic u žen na vulvě v okolí ústí pochvy, na stydkých pyscích, u mužů na penisu a na šourku (někdy mohou mít vzhled vřídků na penisu). Najít je lze i v okolí řitního otvoru. Někdy jsou ložiska opravdu rozměrná s květákovitým vzezřením, mohou se zapařit a zapáchat.

 

Diagnostika: Ke stanovení diagnózy většinou postačuje vyšetření kožním lékařem (dermatovenerolog). V nejasných případech může být z ložiska odebrán malý vzorek tkáně na histologii (např. při podezření na časné stádium rakoviny vulvy u žen).

 

Prevence: Prevencí je jistá sexuální zdrženlivost, praktikování chráněného sexu a v poslední době i vakcína proti HPV viru. Vakcína musí být podána ještě před tím než je člověk viru vystaven, tedy ideálně před zahájením pohlavního života. Vakcína chrání jen proti nejčastějším podtypům HPV viru, neposkytuje tedy 100% ochranu.

 

Léčba: Bradavičky mohou vymizet samy bez léčby, jinak se ovšem mohou objevit i po zdánlivě úspěšné léčbě. Důvod je ten, že HPV virus z těla odstranit neumíme. Lokálně se podávají sloučeniny, jako je kyselina trichloroctová a podofylin, účinky jsou však ne vždy uspokojivé. Velká ložiska se někdy ošetřují laserem, zmrazením (kryoterapie) nebo se chirurgicky odstraňují v místním znecitlivění. Relativně novou možností je lokální imunoterapie (např. preparát Imiquimod), tj. aplikace sloučenin stimulujících imunitní systém k účinnější odpovědi proti virovým částicím.

 

Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů