Emerade je lék, který má využití v akutních stavech souvisejících s alergickými reakcemi. Účinnou složkou přípravku je adrenalin (epinefrin).

 

Princip: Adrenalin stimuluje receptory sympatického nervového systému. Díky tomu dochází k zúžení krevních cév, ke zvýšení krevního tlaku a ke snížení úniku tekutiny z cév do tkání. Adrenalin zvyšuje krevní cukr, jeho působení na průdušky vede k jejich roztažení a kromě toho je tu i důležitý vliv adrenalinu na srdeční sval spočívající ve zvýšení srdečního výdeje a zrychlení srdeční akce.

 

Využití: Přípravek Emerade je určen k akutní aplikaci na začátku silné alergické reakce. Svými účinky brání rozvoji celotělové reakce se vznikem anafylaktického šoku. Přípravkem Emerde jsou vybaveni zejména lidé, kteří již podobnou těžkou alergickou reakci prožili.

 

Podávání: Emerade je roztok, který je uložen ve speciálním dávkovacím injekčním peru. V akutním stavu je nutné co nejrychleji aplikovat 1 dávku roztoku nitrosvalově (zevní část přední části stehna, neboli odborně anterolaterální část stehna). Adrenalin se ze svalu poměrně rychle vstřebává a to zaručuje jeho časný účinek.

Emerade existuje ve více formách podle síly přípravku. Jedna dávka může obsahovat 150, 300 nebo 500 mikrogramů adrenalinu. Dávka 150 mikrogramů je určena dětem, dávku 300 a 500 mikrogramů si aplikují dospělí.

 

Nevýhody: Emerade může způsobit přílišné zvýšení krevního tlaku, bušení srdce, nadměrné pocení, trávicí potíže, zblednutí, nervozitu, slabost a zhoršení odtoku moči. U jedinců trpících cukrovkou může dojít k rozvoji hyperglykémie.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů