Dutacomp patří mezi léky na zvětšenou prostatu. Je to kombinovaný preparát, který obsahuje sloučeninu dutasterid (která patří mezi tzv. inhibitory 5-alfa-reduktázy) a sloučeninu tamsulosin (která patří mezi alfa-blokátory).

 

Princip: Dutasterid působí na metabolizmus mužského pohlavního hormonu (testosteronu), který je za růst prostaty zodpovědný. Přesněji řečeno blokuje preparát funkci enzymu 5-alfa-reduktázu, která přeměňuje testosteron na účinnější hormon dihydrotestosteron. Ovlivnění metabolizmu testosteronu způsobí zmenšení prostaty. Tamsulosin snižuje napětí ve svalovině močové trubice a prostaty, což usnadňuje průtok moči prostatou.

 

 

Využití: Dutacomp se podává v případech zvětšení prostaty, které působí obtíže. Hlavním cílem je zmenšit objem tkáně prostaty (a rozšířit průsvit močové trubice), tím zlepšit kvalitu močení a zabránit poruše odtoku moči vlivem útlaku močové trubice prostatou.

 

 

Podávání: Dutacomp by měl být užíván pouze podle doporučení lékaře, v tomto případě urologa. Tableta preparátu obsahuje 0.4 miligramu tamsulosinu a 0.5 miligramu dutasteridu. Obvyklá dávka dospělého muže je jedna tableta denně.

 

 

Nevýhody: Ačkoliv je preparát silnější díky kombinaci dvou účinných látek, jsou i nežádoucí účinky častější a silnější než u klasických nekombinovaných preparátů. Nejčastějším vedlejším účinkem tamsulosinu  jsou závratě a slabost. Kromě toho byly popisovány i bolesti hlavy, bušení srdce a snížení krevního tlaku. Pozorovány byl i kožní alergické reakce. Dutasterid může kromě toho vyvolat sexuální poruchy charakteru narušení ejakulace, snížení libida a rozvoj impotence, dále pak pocit napětí prsou a u některých mužů dokonce vznik gynekomastie.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů