Cytarabine je lék využívaný v hematologii k terapii některých krevních zhoubných onemocnění. Účinná látka preparátu je prakticky stejnojmenná sloučenina cytarabin.

 

Princip: Cytarabin je analog (látka chemicky obdobná) nukleotidu cytosinu, který je složkou DNA. Po podání tlumí syntézu DNA a tím je narušeno dělení buněk. Vyšší účinnost má lék na rychle se dělící nádorové buňky.

 

Využití: Cytarabine se využívá zejména v terapii akutní myeloidní leukémie, ale může být součástí léčby akutní lymfatická leukémie, chronické myeloidní leukémie a některých lymfomů.

 

Podávání: Cytarabine se vyrábí jako roztok určený k nitrožilnímu podání. V případě, že leukémie postihuje mozkové pleny, je možné podat roztok intrathekálně (tj. přímo do mozkomíšního moku), přičemž vstup se může vytvořit např. lumbální punkcí. Dávkování je přísně individuální, léčba spadá do kompetence zkušeného hematologa a bez jeho doporučení nesmí být lék aplikován.

 

Nevýhody: Cytarabine může mít mnoho nežádoucích účinků, z nichž asi nejčastější je narušení tvorby krevních buněk v kostní dřeni. Důsledkem je častá chudokrevnost, nedostatek bílých krvinek a krevních destiček. Z dalších nežádoucích účinků se mohou vyskytovat trávicí obtíže, bolesti hlavy, horečky, otoky tkání, bolesti svalů, zvýšení jaterních testů, neinfekční záněty plic a alergické reakce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů