Certican je lék, který se neužívá v běžné medicíně. Patří totiž mezi silná imunosupresiva, což jsou léky tlumící imunitní systém. Účinnou látkou je  sloučenina everolimus.

 

Princip: Everolimus účinkuje na molekulární úrovni a tlumí buněčné dělení. Výsledkem je snížená aktivita imunitního systému.

 

Využití: Certican má velmi úzké využití, většinou je podáván pacientům po transplantacích orgánů jako prevence rejekce štěpu. To přeloženo do češtiny znamená, že má tlumit imunitní systém příjemce, aby nepoškodil transplantovaný orgán.

 

Podávání: Certican se vyrábí v podobě tablet o síle 0.1 až 1 miligram. Podává se většinou 2x denně v kombinaci s jinými imunosupresivy. Lék smějí předepisovat pouze lékaři dobře obeznámení s problematikou transplantací. Dávkování je přísně individuální a záleží na koncentraci účinné látky v krvi, která se opakovaně stanovuje. Příliš nízká dávka může způsobit poškození transplantovaného orgánu imunitním systémem a příliš vysoká dávka může pacienta ohrozit vedlejšími účinky. Užívat lék bez vědomí lékaře, či v jiných než jím předepsaných dávkách je extrémně nebezpečné.

 

Nevýhody: Certican může mít celou řadu nežádoucích účinků, jejichž riziko roste při překročení bezpečné koncentrace preparátu v krvi. Podobně jako u jiných imunosupresiv, i zde je zvýšené riziko vzniku infekcí a nádorových onemocnění vlivem oslabené imunity. Lék může poškodit kostní dřeň a způsobit poruchy tvorby červených (vznik anémie) a bílých krvinek a krevních destiček. Další možné nežádoucí projevy zahrnují trávicí obtíže, psychické poruchy (hlavně nespavost), pískání v uších, zvýšení jaterních testů, vznik vysokého tlaku, vyrážky, svědění kůže a mnohé další. V kombinaci s dalšími imunosupresivy může lék snadno způsobit poškození tkáně ledvin s možností rozvoje akutního nebo chronického selhávání ledvin.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů