Braltus je novější lék, který bývá využíván v plicním lékařství. Účinnou složkou preparátu je sloučenina tiotropium (přesněji tiotropium-bromid).

 

Princip: Tiotropium funguje jako parasympatolytikum. To znamená, že blokuje některé receptory pro sloučeninu acetylcholin a tím tlumí vliv parasympatiku. Díky tomu v průduškách dochází k uvolnění hladké svaloviny a k jejich roztažení. Efekt tiotropia je dlouhodobější (až 24 hodin).

 

Využití: Preparát Braltus je určen k udržovací léčbě plicního onemocnění známého jako CHOPN. To znamená, že se lék užívá pravidelně, aby se zabránilo akutnímu zhoršení této choroby. V případě, že k tomuto zhoršení dojde, je vhodné užít jiné preparáty s rychlejším nástupem účinku.

 

Podávání: Braltus se vyrábí v podobě prášku, který je uložen v tobolkách (1 tobolka obsahuje 10 mg přípravku). Z těchto tobolek je inhalován pomocí speciálního inhalátoru a běžná dávka pro dospělého člověka je jedna inhalace denně vždy ve stejnou dobu. Lék nesmí být užíván bez doporučení lékaře.

 

Nevýhody: Braltus může způsobit nežádoucí účinky kvůli tomu, že malá část účinné látky se vstřebá do krve. Může se objevit sucho v ústech, bolesti hlavy, motání hlavy, bušení srdce a zácpa. Podání léku může zhoršit glaukom a u mužů se zvětšenou prostatou může dojít ke zhoršení odtoku moči.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů