Bolest při polykání je poměrně vážným příznakem, který je nutno vyšetřit. Zatímco pocit knedlíku v krku a poruchy polykání ve smyslu obtížného polknutí potravy mohou mít celou řadu příčin, bolest nás za jistých okolností nutí myslet na diagnózu nádorového onemocnění.

 

Příčiny:

1. Zánět hrtanu - Prostý zánět hrtanu (laryngitida) má většinou virovou příčinu. Sliznice hrtanu bývá překrvená, bývá zvýšená teplota a celkové příznaky infekčního stavu. Na zaléčení obvykle poslouží dezinfekční cucací tabletky, či spreje.

 

2. Zánět hltanu - Zánět hltanu (faryngitida) vzniká obvykle na podkladě virové infekce, na kterou mohou nasednout bakterie. Hlavním projevem je viditelné zarudnutí zadní části hltanu za jazykem a palčivá řezavá bolest v krku, která se zhoršuje při polykání.

 

3. Angína - Toto je velice banální a častá příčina. Při polknutí nás obvykle zabolí v krku, strava či tekutiny však nijak neváznou. Výjimkou jsou stavy s výrazným zvětšením mandlí, které začnou zužovat oblast dutiny ústní. Kromě bolesti bývá přítomna horečka, únavabolesti svalů - prostě běžné známky infekce. Diagnózu učiníme jednoduše pohledem do dutiny ústní. Léčíme antibiotiky, v případě těžké angíny za hospitalizace.

 

4. Epiglotitida - Tento hemofilový zánět záklopky hrtanové se dnes díky očkování vyskytuje jen zřídka. Postihoval zejména děti v předškolním věku a byl vážným ohrožením na životě. Děti bylo nutno přijmout k pozorování na dětské oddělení a léčeny pomocí antibiotik. Více si přečtěte v příslušném textu.

 

5. Zánět jícnu - Těžký zánět stěny jícnu může být spojen s bolestmi při polykání, u lehčích forem to však není obvyklé. Nejčastější příčinou bývá tzv. refluxní nemoc, tj. návrat kyselé žaludeční šťávy do jícnu s následným poškozením jeho sliznice. Zánět může být i infekční a zřejmě nejčastějším původcem jsou v tomto případě kvasinky.

 

6. Rakovina hrtanu - Bolest a nemožnost polknout se objeví při prorůstání nádorových hmot do trávicího traktu - do hltanu, či do jícnu. Bolest při polykání není klasickým prvotním příznakem, tím bývá spíše chrapot.

 

7. Rakovina hltanu - Nádorové postižení hltanu způsobuje poruchy a bolest při polykání situovanou do horní části krku.

 

8. Rakovina jícnu - Bolest při polykání je jejím typickým projevem. Vyskytne-li se bolest při polykání u muže nad 50 let věku, kuřáka, či alkoholika, je nutno zejména tuto diagnózu vyloučit. Více najdete v textu o rakovině jícnu.

 

9. Protržení jícnu - Je doprovázeno vznikem prudké bolesti, přidružuje se bolest při polykání a prakticky neschopnost příjmu potravy. Stav je velice nebezpečný a bez lékařské pomoci bývá smrtelný.

 

Diagnostika: Záleží na věku a přesném charakteru obtíží pacienta. U dětí, kdy jsou navíc přítomny horečky je vhodné vyšetření u dětského lékaře a-nebo u lékaře ORL. Nejpravděpodobnější příčinou je některá z forem infekce. U dospělých, zejména u mužů holdujících kouření či nadměrnému pití alkoholu, je vhodné myslet na nádorovou příčinu a dovyšetřit je – obvykle důkladnější vyšetření ORL lékařem, rentgenové vyšetření polykacího aktu a následně endoskopické vyšetření jícnu a žaludku (gastroskopie). Při podezření na nález nádoru se odebírají vzorky a doplňuje se CT vyšetření krku a eventuálně břicha ke zhodnocení rozsahu onemocnění.

 

Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com
https://medlineplus.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů