Avonex je lék využívaný v neurologii a jeho účinnou složkou je sloučenina interferon beta-1a.

 

Princip: Interferon beta-1a patří mezi cytokiny, ovlivňuje průběh imunitních reakcí (imunomodulační efekt), má jisté protivirové a protizánětlivé účinky. Důležitý je fakt, že studie prokázaly efekt této sloučeniny při léčbě roztroušené sklerózy.

 

Využití: Preparát Avonex je indikován v léčbě některých těžších invalidizujících forem roztroušené sklerózy, což je autoimunitní onemocnění postihující centrální nervový systém.

 

Podávání: Avonex se vyrábí v podobě injekčního roztoku, který se aplikuje ve formě nitrosvalové injekce. Běžná dávka pro dospělého pacienta je 30 mikrogramů účinné látky aplikovaných 1x týdně. Lék nesmí být aplikován bez doporučení indikujícího lékaře.

 

Nevýhody: Avonex může způsobit velké množství nežádoucích účinků, zřejmě nejčastější jsou chřipkovité příznaky (únava, horečky, bolesti svalů, bolesti hlavy), trávicí potíže, svalová slabost, bušení srdce, změna nálad a alergické reakce. Z laboratorních odchylek bylo pozorováno zvýšení jaterních testů a změny v krevním obraze. Závažné (ale naštěstí vzácné) vedlejší účinky zahrnují poškození ledvin (vznik nefrotického syndromu) a rozvoj trombotické trombocytopenické purpury.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů